Kevään ja kesän merkkejä….
Tänään raekuuron ja auringonpaisteen vuorottelua ikkunastani katsellessa mietin, että kevät taitaa yrittää ottaa kunnon niskalenkkiä talvesta, ja sehän tarkoittaa sitä että kesä on aivan nukan takana. Onhan tätä kevättä vietetty jo pari viikkoa, mutta nyt se on mun mielestäni virallista. Mulle kevään merkkejä ovat mm.:
- Kesärenkaat autossa
- Hirveä tuoreen ruoan hinku (olin kirjoittanut ensin tuorean… :D)
- Aurinkolasien jääminen autoon pysyvästi
- Se kun roskat voi viedä ilman takkia tai hupparia
- Kun on entistä vaikeampaa päättää, lähteekö ulos lenkille vai raahautuuko salille
- Auringonvaloon herääminen
- Talvikenkien kaappiin pakkaaminen
- Ja tärkein kaikista: Jelly Sandwich -manikyyrihimo
Jellylakkauksen voi tehdä monella eri tavalla, mutta itse tykkään ehdottomasti eniten siitä pitkäveteisimmästä – kerros väriä, kerros glitteriä, kerros väriä jne. jne. Tällä tavalla glitterit jäävät kerrosten väliin ihanan monessa eri kohdassa ja kynsiä jää tuijottelemaan kuin mitäkin kaleidoskooppia.
Tällä kertaa jellykynsiin päätyi suosikki-jellylakkani China Glazen Shell-O ja Lumenen Natural Code -glitterlakka sävyssä 60 Magic Dust. Muistakaa jelly-kynsiä lakatessa käyttää läpikuultavaa värilakkaa ja isohileistä glitteriä kirkkaassa lakassa. Näin pääsette pienimmällä vaivalla.
Tässä siis mun viralliset kevätkynnet!
p.s. Jelly Sandwich on itelläni yksi parhaimmin kynsillä pysyviä lakkauksia, vaikka kerroksia tulee niin monta. Tämä pysyy hyvänä yleensä jopa viisi päivää!! ZOMG.