Hyppy vuosien taakse, eli meikkikokoelmani vuonna 2008

meikemieie-1.jpg

Päädyin viime viikolla katselemaan muutamia meikkikokoelmavideoita YouTubesta ja tänään tuskaisen flunssaista elämää valitellessani muistin yhtäkkiä vanhan blogini ja sinne tekemäni meikki-inventaarion. Jos joku on kiinnostunut nykyisestä tilanteesta, voin tehdä aiheesta videopostauksen syksyn aikana, mutta sitä ennen ajattelin hypätä ajassa 5-6 vuotta taaksepäin!

Olin vasta hiljattain muuttanut nykyiseen kotiini ja ajatukseni meikkieni määrästä olivat pienet ja viattomat.. Ylemmässä kuvassa näkyvistä tuotteista on tallella vielä 20-30kpl, lähinnä puuterimaisia tuotteita ja muutama ”aarre” joita säilytän kauniin hylsyn tai muun muistollisen aspektin vuoksi. Mua kyllä pelotti aika tavalla, huomaanko ja löydänkö näistä kuvista useampia selkeästi vanhentuvia tuotteita, joiden vain tajuan olevan 6 vuotta vanhoja ja edelleen käytössä – niin ei onneksi käynyt! 😀

Tämän kuvaamisen aikoihin vielä tiesin ja muistin, mitä kaikkea omistan.. Nykyään luulen muistavani ja yllätyn silti päivittäin kun tongin laatikkojani :B 

 

kaappi-1.jpg

Eteisen kaapissa, joka on edelleen pyhitetty työtavaroilleni, oli ennen niin vähän tavaraa ja jonkinlainen järjestys… Tästä kuvasta on nykyään tallessa vain pari puuterivippaa! Tuo Anna Suin seerumi (violetti pullo) kyllä herättää edelleen lämpimiä tunteita. Seerumirakkauteni saattoi alkaa siitä!

 

laatikko1-1.jpg

Laatikoiden pohjalla oli pari hassua tuotetta, eikä mitään järkevää järjestystä :D Vasemmalla näkyvässä purkissa on ehkä puolet silloisista siveltimistäni. Tuo oikealla näkyvä Tigin oatmeal cookie -vartalovoide oli maailman pa-ras-ta! Saisinpa sitä vielä joskus avaamattoman purkillisen.. Mikään voide ei ole tuoksunut yhtä huumaavan ihanalta!

Ebaysta näytti löytyvän avaamaton purkki noin 70 dollarilla >:D

 

luomii2.jpg

luomivärit-1.jpg

Luomivärit olivat pikkeuksetta monoja pieniä paletteja.. Ei ollut vielä isoja paletteja tai mitään järkeviä kokoelmia neutraaleja värejä – paitsi grimasin värit, joita en juurikaan käyttänyt.

Tuo Tigin paletti oli muuten loistava! Valtava peili, hyvä kokoelma sävyjä ja yksi mustimmista mustista, mitä olen ikinä käyttänyt – vai kultaakohan aika vain muistoja? ;)

 

pohjat-1.jpg

Jossain vaiheessa olin todella innostunut Airbrush-pohjista. Tekisin niitä varmaan edelleen, jos hyviä tuotteita olisi saatavilla helpommin! 

 

posket-1.jpg

Meikkipohjalaatikko ja huulipunat siihen päälle, ounou miten söpöä! :D Käytin ensimmäiset vuodet kuvauksissa Lumenen pohjia MUFEn Face&Bodyn rinnalla peittävämpänä vaihtoehtona. Vähän sama combo on kyllä käytössä edelleen, koska Seerumimeikkivoide kulkee mukanani aktiivisesti!

Tuota MUFEn violetteja ja pinkkiä sisältävää palettia ei kyllä tullut käytettyä nimeksikään ennenkuin se ehti vanhentua.. Harmi, nykyään ottaisin siitä ilon irti.. Ihan kuin mulla ei olisi vastaavia sävyjä tälläkin hetkellä käytössäni..

 

 

glitterr.jpg

Glitterit, ihanat ikuisesti säilyvät ja sotkevat ystäväni. Glitterlaatikossani on nykyään erinäinen määrä pelottavia pusseja, joista pölähtää glitteriä aina avatessa… Glitter on kuin ne kaikkien ihmisten kasvoilla elävät pienent talimatoset. Kun sitä kerran levittää asuinympäristöönsä, niin se ei enää koskaan lähde sieltä irti.

 

kynii.jpg

Hieman damagea ottaneet kynät, jotka nykyään ovat varmasti terotettuina ja maatuneina jossain päin Suomea.

 

luomii.jpg

Onpas…. Melkoisen näköinen paletti :D Grimasin luomivärit ovat ”hieman” varisevia, vaikka pigmenttiä onkin kyllä reilusti! Tämän taisin aikanaan lahjoittaa puhdistuksen jälkeen eteenpäin, samalla kun heitin merkin huulipunapannut mäkeen.

 

punat.jpg

Huulipunakokoelmaa.. Myös nämä ovat jo jatkaneet matkaansa vihreämmille laitumille ja hyvä niin! Huulipunat ovat meikkipussin pahimpia bakteeripesäkkeitä muiden voidemaisten tuotteiden ohella.

 

värit.jpg

Ja vielä vanhat bodyvärit <3 Ennen keräsin Kryolania oikein huolella, mutta nykyään luotan Cameleoniin ja Mehroniin.

 

Lukiko joku vanhaa blogiani jo näiden julkaisun aikoihin? Herättääkö muistoja? 

kauneus meikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.