Irtoripsiä Aasiasta asti
Mä selailin pari viikkoa sitten Cupcake Couturea (oon fiilistellyt Viivin rohkeaa tyyliä vuosia) ja päädyin selailemaan hämmentäviä aasialaisia verkkokauppoja. Mun suunnitelmana oli tilata kauhea kasa halpoja ripsiä testiin ja onnistuin hommassa ainakin 50%!
Päädyin lopulta tilaamaan pari pakettia laadukkaampia ja kalliimpia ripsiä vertaillakseni niitä Suomessa myytäviin lemppareihini.
Tilaus on peräisin Sasa.com:ista, mitä voi oman kielitaidon mukaan selata myös melkein kokonaan englanniksi. Hinnat tietyillä ripsillä oli verrokkisivuja edullisempia ja valikoimaakin ihan OK:sti 🙂 Ripsien lisäksi sivuilla on kauhea määrä muuta kauneudenhoitoon ja hyvinvointiin liittyvää, mutta mahdollisia yllätystulleja ja paketin painoa ajatellen päädyin vain kepeisiin ostoksiin.
Maksu tapahtui PayPalin kautta ja toimituksessa kesti tasan tarkkaan 14 päivää. Voin suositella!
En viitsinyt availla paketteja ja testailla tuotteita, koska flunssaisessa naamassa mikään näistä ei näyttäisi hyvältä.
Dolly WInk Eyelash – No.1 Dolly Sweet & No.4 Feminine Style
Dolly Sweetissä on superleveä ja ohut nauha ja ripset näyttävät olevan jotain luonnollisen ja överin välimaastolta.
Feminine Style taas on enemmän ulkonurkkaa korostava malli, mutta pituus näyttää ihanalta. En malta odottaa näiden käyttämistä.
Laadusta olen kuullut paljon hyvää ja siksi ei haitannut laittaa näihin reilua kymppiä / paketti :). Käyttökokemuksista lisää heti, kun olen taas terve ja jaksan puunata naamaani.
Kojista ja DollyWinkistä voi lukea lisää täältä, jos japani luonnistuu..
Diamond Lash Dolly
Lyhyehköjä, mutta tyvestä todella tuuheita ripsiä! Veikkaan, että nämä kuluvat enemmän kuvauksissa, ellei nauha satu olemaan loisteliaan joustava ja ohut :)
BN Lower Eyelash 09 Natural
Varmaan melkein eka kerta kun ostin alaripsiä itseni meikkaus mielessä! Veikkaan, että nämäkin menevät kuvauskäyttöön, ellen sitten rakastu täysin ja rupea päivittäiseksi ripsihupsuttelijaksi ;)
Alaripset on muuten helpointa pistää paikoilleen, kun ne leikkaa 4-5 osaan ja liimaa tupsuina!
Noble Tweezers
Ja viimeisenä, irtoripsipinsetit. Nämä maksoivat vain reilun 5e ja ajattelin testata, ovatko ne niin loistavat käytössä, kuin sopii toivoa. Vaihtoehtokäytössä näillä voisi nyppiä kätevästi kokonaisen kulmakarvarivin kerrallaan ;)
Sasa.comia selaillessa törmäsin muuten ensimmäistä kertaa ilmiöön aasialaistyyppisiin silmiin luomivaon huijaus. Nerokasta! Tsekatkaa video, niin ymmärrätte:
https://youtube.com/watch?v=p9gTj-1AQYs%3Frel%3D0
Tuotteita oli monentyyppisiä aina pelkästä liimasta valmiisiin luomiteippeihin. Onko joku tällaiset luomet omistava kokeillut näitä tuotteita? Miltä se oikein tuntuu??
Pahoittelen tekstin laatua, olen edelleen kipeänä ja muuttumassa mökkihöperöksi :)