Sony NEX-F3 – Oodi kameralleni

sony.jpg

Kun kaikki blogimaailmassa fiilistelee Olympuksen PEN-kameroita, mun on pakko vähän poiketa blogin tavallisesta teemasta ja boostata omaani. Jotenkin vaan tuntuu siltä, että mun täytyy kertoa, miten paljon mä bloggaajana kameraani rakastan! 

Mulla meni viime kesänä hermo tän blogin kuvien laatuun, eikä treeniblogin kuvaaminenkaan onnistunut senhetkisellä kalustolla.  Päätin tarttua toimeen marssin kaikkitänneheti-ihmisenä suorinta tietä Verkkokauppa.com:iin ja selitin tarpeeni myyjälle, joka oli onnekseni ihan uskomaton kameratietopankki. 

Muutamien testailujen kautta myyjä totesi, että mun kannattaisi ehkä odottaa muutama viikko, sillä Sonyn NEX-sarja oli uudistumassa ja uutena ominaisuutena on kääntyvä näyttö. Sehän vasta on meikkibloggaajalle (ja galtsuteinille) valtava bonus!

Kääntyvä näyttö mahdollistaa laadukkaammat ”self shotit” ilman kymmentä yritystä, sekä todella monipuolisen kuvakulmien etsimisen. Lapsia, eläimiä ja muita matalalla viilettäviä objekteja on helpompi kuvata, kun kameran voi laskea heidän tasolleen, ilman että joutuu itse kyykistymään.

Tämän lisäksi kameran kuvanlaatu on päivänvalossa älytön ja yllättävän hyvä myös hämärässä korkeillakin ISO-asetuksilla. Käyttö taas on niin simppeliä, että hätäisesti räpsityistäkin kuvista löytyy usein käyttiksiä! 

Erityisbonusta siitä, että ”älykäs automaatti” säätää asetukset varsinkin päivänvalossa niin kohdilleen, ettei manuaalia tarvitse käyttää – ellei siis itse halua.

Kädet innostuksesta täristen lähdin kotiin odottamaan uuden mallin julkaisua.

Pahoitteluni kuitenkin, Verkkokauppa.com, päädyin nimittäin lopulta tilaamaan kamerani Scandinavian Photolta, koska siellä oli tarjolla kahden objektiivin paketti, mitä teiltä ei löytynyt! Kameralle tuli hintaa 665e + postikulut, eikä  sijoitus ole harmittanut sekuntiakaan. 

Suosittelenkin tätä kameraa todella lämpimästi kaikille, jotka miettivät upgradea pokkarista, eivät jaksa raahata järkkäriä mukanaan ja kaipaavat muutenkin loistavaa, helppoa ja toimivaa kokonaisuutta!

Niin ja tämäkään ei muuten ole maksettu mainos :D

 

lasit.jpg

Mulla on kameraan tällä hetkellä kameraan kolme objektiivia, joilla pärjään mainiosti. Lasit ovat:

  • Peruskitistäkin löytyvä 18-55 peruszoomi,
  • 16mm superkompakti ”pannukakku”-laajis, mihin muuten löytyy myös superhauska ultralaajakuvakonvertteri
  • Uusin tulokas – 30mm macro! 

Macro oli joululahja itselleni, blogille ja teille, koska nyt saan kuvattua kunnollisia fiilistelytuotekuvia ja niin tarkkoja meikkikuvia, että yksittäiset ripsetkin on mahdollista laskea.. Tai siis ainakin mulla on mahdollisuus siihen, kunhan opettelen paremmaksi kuvaajaksi vielä hetken verran :D

Lupaan, etten laske kameraa koko jouluna kädestäni ja saatte arvailla mitä pukki toi, kun kaikki on kuvattu 5cm etäisyydeltä! Tässä muutama yöpöydän lampun valossa napattu kuva tältä illalta.

Niin ja sori, etten päässyt bloggaamaan aiemmin, mutta annoin itselleni luvan objektiivin testaamiseen vasta, kun olohuone ja keittiö on siivottu ;)

 

meikit6.jpg

meikit.jpg

meikit5.jpg

meikit3.jpg

dino2.jpg

kauneus testit meikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.