Tekokynnet 2.0
Kun minä olin nuor….empi, olivat tekokynnet kova juttu. Seppälä ja H&M tarjosivat melkoisen valikoiman, mutta ehdoton ykkösluksusmerkki oli Sokokselta ja Stockmannilta löytyvä Kiss, kynäruiskulla maalattujen kynsiensä kanssa. Mulla on selkeästi menossa jotkut nostalgiset kynsiviikot.. Sori.
Aiemmin jokaisen kynsipaketin takaa löytyi tuubillinen pikaliimaa muistuttavaa kynsiliimaa, ja kun tekokynnet kerran kynsiinsä lykkäsi, oli tapahtumaketju aina sama: Ensin onni, sitten itku.
Rajulla liimalla kiinnitettävät tekokynnet repivät ilman kunnollista poistoainetta irrotettuna kynnen pinnan aina auki, ja pahimmillaan tekokynsituhoa saa paikkailla viikkokausia.. Melko suuri osa kynsistä kiinnitetään edelleen tällä hieman aataminaikaisella tekniikalla (ja ammattikäytössä liimoja tarvitaan tietysti rakennekynsien kanssa leikkiessä), mutta onneksi hommat kehittyvät vuosi kerrallaan parempaan
Nykyään inhat liimat ovat suurilta osin historiaa, sillä jo muutaman vuoden ajan sarjat kuten Maybelline ja L’Oréal Paris ovat tarjonneet valikoimissaan luonnollisen muotoisia ja pituisia, valmiiksi koristeltuja tekokynsiä, jotka kiinnitetään tarroilla!
Mikä parasta, myös kynsien materiaali on kehittynyt, ja kivikovien muovisten kynsien rinnalta löytyy nykyään pehmeitä ja joustavia kynsiä, jotka eivät revi ja vahingoita omaa luonnollista kynttäsi jokaisen osuman jäljiltä. Katsokaa vaikka:
Jokaisen paketin sisältä löytyy liuskallinen eri muotoisia, vajaan millin paksuisia tarroja, joilla kynnet on helppoa ja turvallista kiinnittää illanvieton ajaksi sormenpäihin.
Jos tarrat ovat liian suuria, voi niitä erittäin helposti leikata pienemmiksi, omiin kynsiin paremmin sopiviksi. Kynsien kiinnittäminen on siis suuuperhelppoa:
- Aloita puhdistamalla kynnen pinta öljyistä ja liasta (itse pyyhin kynnet desinfiointiaineella)
- Liimaa tämän jälkeen sopivan kokoinen tarra jokaisen kynnen pintaan.
- Etsi paketista sopivan kokoiset kynnet, ja liimaa ne kiinni yksitellen.
- Poista kaksipuolisen tarran suojapinta ja paina kynsi tiukasti kiinni.
Tadaa! Maailman nopein manikyyri on valmis alle viidessä minuutissa, ja viimeistellyt kynnet kääntävät katseet.
Tarralla kiinnittyvät tekokynnet pysyvät paikoillaan yllättävän hyvin, mutta pakkaisin silti varmuuden vuoksi pari varakynttä ja tarraa mukaan rajumpaan illanviettoon. Ilman niitä Murphyn laki iskee kuitenkin, ja kyntesi koristaa hääkakkua, tai jotain muuta yhtä sopivaa :D
Kuvauskäytössä nämä tarrat ja kynsikikat ovat taivaan lahja, sillä kaikki tarvittavat kynnet voi valmistaa etukäteen, ja kiinnittää todella kevyesti, jolloin niiden vaihtaminen on entistä vaivattomampaa.
Myös kynsien designit ovat nykyään hulvattomia, ja printatun tarkkaa jälkeä ei tietenkään voi käsipelillä voittaa.
Oletteko jo kokeilleet tarrakynsiä? Kiinnostaako?
p.s. Tietääkö joku muuten, myydäänkö näitä tarroja jossain erikseen? Joskus olen käyttänyt askartelutarvikeliikkeistä löytyviä Sticky Dotseja, mutta ne ovat tarrojen jälkeen todella klohmon ja ison tuntuisia..
p.p.s. Arvatkaa, kuka oli kynsimallina ;D