Tutorial: Helppo ja huolimattoman huoliteltu look puolipitkille ja pitkille hiuksille!

h12.jpg

Mä en ikinä osaa olla hiukset auki ainakaan tuntia pidempään. Yleensä en jaksa laittaa niitä ja hiuslaatuni on niin piikkisuora ja latvasta hauras, että se näyttää kuivuttuaan ankealta.. Sitten jos oikein innostun ja hiukset ovat jotenkin väkerrettynä auki, tuntuu siltä että ne ovat tiellä aivan koko ajan 😀

Jos kuitenkin jaksaisin pitää hiuksiani auki, tällainen luonnollisen huoleton ja vähän tyttömäinen look olisi eniten minun juttuni ja todella helppo laittaa!

 

h1.jpg

Tarvitset: hiukset, kamman, lämpösuojan, klipsin, paksun kihartimen ja hiuslakkaa

 

h2_0.jpg

1. Suihkuta kuiviin hiuksiin kauttaaltaan lämpösuojaa

 

h3_0.jpg

2. Aloita hiusten kihartaminen niskasta ja kierrä hiukset suurehkoissa osioissa kiharruspuikon ympäri.

 

h6.jpg

3. Kierrä kaikki hiusosiot samaan suuntaan! Itse kiersin hiukset kasvojen vasemmalla puolella kasvoja kohti ja oikealla taas kasvoista ulos päin.

 

h4_0.jpg

4. Kun alat käsitellä hiusten pääliosia, aloita kihartaminen vain hieman korvan yläpuolelta, ettei lookista tule liian juhlallinen!

 

h5_0.jpgh8.jpg

5. Suihkuta hiuksiin lakkaa ja anna niiden jäähtyä 5min ja syö vaikka mansikoita odotellessasi!

 

h9.jpgh10.jpg

6. Harjaa tai kampaa hiukset läpi, jolloin kiharat muuttuvat luonnollisen näköisiksi laineiksi

 

h11.jpgh7.jpg

7. Jos haluat lookkiin enemmän ytyä, ripottele hiuksiin hiuspuuteria ja möyhi niitä kevyesti!

 

h13.jpg

8. Suihkuta päälle kevyesti lakkaa ja olet valmis!

 

p.s. Lookki paranee parissa tunnissa entisestään, kun latvan laine alkaa suoristua aavistuksen verran enemmän!

kauneus hiukset testit meikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.