Ylivertaiset kasvikset: porkkana

Hyvä asia tällaisen blogin pitämisessä on se, että tänne voi kirjoittaa ihan mistä tahansa. Esimerkiksi nyt aion aloittaa järjettömältä kuulostavan juttusarjan nimeltään ylivertaiset kasvikset. Juttusarjassa esitellään erilaisia omalla tavallaan täysin ylivertaisia kasviksia. Juttusarjan saa kunnian aloittaa oranssi ystävämme – porkkana.

porkkana.jpg

Illan päätähti.

Muistan joskus kauan sitten porkkanaa mussuttaessani sanoneeni Ilonalle, että kyseessä on täysin ylivertainen kasvis. Myöhemmin olen tullut toisiin ajatuksiin siitä syystä, että muitakin todella mainioita on. Porkkana itsessään ei kuitenkaan ole menettänyt hohtoaan.

Porkkana on mielestäni parhaimmillaan pelkiltään ja raakana. En yleensä jaksa edes kuoria sitä, vähän vain huuhtelen. Porkkana toimii kuitenkin mainiosti myös lisukkeena, raasteena, dipattuna, lämpimissä pataruoissa, keitoissa ja niin edelleen. Monikäyttöisyytensä, hyvän makunsa ja oranssin värinsä takia porkkana kuuluu ehdottomasti ylivertaisten kasvisten joukkoon. Lisäksi se on vahvasti kotimainen kasvis, mikä nostaa pisteitä. Jostakin kummallisesta syystä olen muuten ottanut tavaksi syödä yhden porkkanan aina sipsin mussuttamisen jälkeen. Tulee jotenkin raikkaampi olo.

Kukaan ei kuitenkaan ole täydellinen. Löllöiksi keitetyt porkkanat – yäk.

hyvinvointi terveys liikunta ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.