Dieetti ja drinksut
Meikäläiselle ensimmäinen ja kaverille toinen. Ensimmäinen kokonainen päivä pussimömmöillä melkein valmis. Eilen ja toissapäivänä vähentelin jo syömisiäni ja tänään vaaka näytti pussittelun aloituspainoksi 90,8 eli melkein kymmenen kiloa on kesästä lähtenyt ihan normiruuallakin, tai siis niin normilla kuin opiskelijalta voi odottaa, siideriä ja suklaakeksejä.
Aamun ensimmäinen pussi oli hiukan järkyttävä kökkö pullon pohjassa (Nutrilettin blueberry), mutta lounas ja välipala menivät paremmin (Allevon suklaa). Päivällisshake meni alas kun päälle joi paljon vihreää teetä.
Paljon on muutenki pitänyt juoda, himppua vaille kaksi litraa tänään noiden shakejen lisäksi ja kaikki tuntuu tulevan suoraan ulos. Johtuu tosin osittain varmaan tuosta teestä ja suolan puutteesta, mutta koko päivän olen kyllä juossut vessassa. Koulussa en kerinyt paljoakaan tunneille kun vessassa juoksemisen lomassa järjestin lentopalloturnauksen.
Ihmisiltä tulee aika vastakkaista kommenttia pussikuurista. Osa kannustaa tosi kivasti ja osa vaan kysyy miksen syö ja jätä menemättä juhliin tai osta uutta pukua. Uuteen pukuun ei ole varaa, löytämäni ihanuus maksoi 150€ ja kyse on muutenkin enemmän tuon painonpudotuksen vauhdittamisesta. Onhan se hyvin jo lähtenyt, mutta jotenkin olo olisi varmempi Saksan reissua ajatellen kun tarvitsisi vain (ihan kuin se olisi vain) pitää paino eikä enää laihduttaa. Ja sitä paitsi kaappi oli jo täynnä aiemmin alesta ostettua Nutrilettia.
Askelmittariin on kertynyt askeleita jo 15000 ja tänään lähdetään vielä ulos tanssimaan, kaveri saa sen drinkin, minä juon vettä.