PMS, PBL, AML, COPD, TSH, HBH!, elämäni lyhenteinä
Ja vissiin tarviis suomentaa,
-PMS nyt ei ehkä tarvitse niin hirveän pitkää selostusta ainakaan naisille, miehille sen verran että se on se syy on olen perseelle ammuttu karhu. ( Käytän tosin tekosyynä puolen kuun ajan)
-PBL, Problem Based Learning, (tunnetaan myös nimellä Panic Based Learning) käytännössä sitä, että tunti tehdään töitä ryhmän kanssa ja sen jälkeen opettaja haukkuu meitä vartin siitä että olemme jättäneet aiemmin opitut asiat pois. (Jos vastaus pitää olla 5 ranskalaista viivaa niin mihin se uusi asia laitetaan???)
-AML, Acute Myeloid Leucemia, jos AMK-tason opinnot on sitä varten, että osaat luetella kaikki yhteen tautiin liittyvät tilastolliset faktat etkä mitään muuta niin olen väärässä koulussa. Kurssilla käytiin kuitenkin 20 tautia pääpiirteittäin.
-COPD, chronic obstructive pulmonary disease, okei joo valehtelin, oli niitä koetehtäviä kaks. Molemmissa vaan piti täydentää lauseet sanoilla tai numeroilla. Tähän asti kaikki kokeet on ollu esseekokeita niin pääsi vähän yllättämään.
Ja ei en oo yhtään kiukkunen siitä että saan hylätyn kokeesta. Syytän opettajaa vehkeilystä minua vastaan, koska molemmat koekysymykset olivat tunneilta joilta minä olin poissa ja niillä tunneilla millä olen ollut olen aukonut päätäni ja korjannut opetusta, koska kyseinen opettaja on aivan pihalla työstään.
-TSH, thyroid stimulating hormone, minun pieni henkilökohtainen verikoehelvettini. Lääkäri käytti eilen puhelinajan siihen, että kertoi unohtaneensa yhden kokeen edellisistä verikokeista, eikun keskiviikkona uudestaan Tikkamäelle.
Onneks sentään on alkanu joululoma. Ja huomatkaa miten kivasti miun murre tunkee läpi kirjotuksesta kun oon (en siis kiukkunen) vaan syystäkin tuohtunu.
Niin ja se viimenen lyhennelmä. (Miehellä on synttärit)
Happy Birthday Honey!