Lie Mi ja blogikriiseilyä
Kävimme eilen ystäväni kanssa testaamassa Tampereelle hetki sitten rantautuneen vietnamilaisen Lie Mi -ravintolan. Koko menu näytti niin herkulliselta, että olisin halunnut testata kaikkea. Päädyin kuitenkin tilaamaan salaattitortilloja (salad wraps) tofulla, mikä osoittautui oikein hyväksi valinnaksi. Ystäväni puolestaan tilasi Pho-keiton ja hän oli aivan taivaissa. Kiva sisustus on minulle aina puoliruokaa. Siitä Lie Mi saa täydet pisteet.
Olen taas viime aikoina kriiseillyt aika paljon sitä, kun välillä tuntuu, ettei elämäni ole tarpeeksi mielenkiintoista kirjoittaakseni blogia. Tykkään kirjoittaa omasta elämästäni ja arjestani, mutta juuri nyt arkisessa elämässäni ei tapahdu mitään ihmeellistä; lähinnä vain töitä ja satunnaista kavereiden treffausta. Muuten vietän paljon aikaa kotona tai lenkittäen Tyyneä. Ensi viikonloppuna tiedossa on reissu Tallinnaan äidin kanssa, mistä olen innoissani ja tulen varmasti kertomaan tuosta viikonlopusta myöhemmin täällä blogissa lukuisien kuvien kera.
Siitä huolimatta, ettei elämässäni nyt tapahdu kovin paljoa, haluan pysyä aktiivisena blogissa enkä kirjoittaa vain silloin, kun on jotain suurta, mistä kirjoittaa. Ihan senkin takia, että tykkään itse palata vanhojen postausten pariin myöhemmin nähdäkseni, miten elämäni on muuttunut, jos on.
Aika kuluu niin hirvittävää vauhtia, että varatessani itselleni kirppispöytää ensi maanantaille en tajunnut, että tullaankin jo olemaan Tallinnassa, kun jäljelle jäävät kirppistavarat pitäisi käydä siivoamassa pois. Onneksi sain vielä muutettua kirppariviikon ajankohtaa. En vain millään meinaa ymmärtää, että heinäkuu on kohta ohi!? Vastahan me varasimme tuon reissun heinäkuun viimeiselle viikonlopulle ja silloin siihen tuntui olevan vielä ikuisuus.
Toivottavasti teillä on ollut ihana lauantai ja olette nauttineen aurinkoisesta säästä sydämienne kyllyydestä. Minäkin suuntaan tästä Pispalan ja Pyynikin maisemiin nauttimaan ilta-auringosta.
Kivaa iltaa! Palataan pian. x