Tietoisen luojan kultainen ohje: Pyydä kevyesti ja yleisesti, säilyttäen korkea tunnetilasi – ja uskosi omaan luomisvoimaasi vahvistuu
Jos olet negatiivisessa tunnetilassa, niin myös sanapari ”tietoinen Luoja” saattaa pitää sinut kiinni haluamisen, eli ei-sallimisen taajuudessa. Ja tämä johtuu siitä, että tulkitset tuossa mielentilassa tietoisen luomisen suorittamiseksi. Korkeassa tunnetilassa sen sijaan ymmärrät, että toiveesi on joka ikinen kerta välittömästi olemassa heti, kun sitä toivot, eikä sinun siis tarvitse – eikä tule – jäädä pyytämään mitään, sillä pyytäminen ja salliminen tapahtuvat täysin eri taajuustiloissa.
Ja jos olet pyytänyt jotakin asiaa usein, ja jo hyvin kauan, niin se, että et ole tuota asiaa itsellesi sallinut, vahvistaa vain epäuskoasi tietoiseen luomiseen yleisesti, koska et saa selkeitä todisteita siitä, että todella olet oman elämäsi täysin vapaa, ja kaikkivoipa luoja. Tai vaikka se, että ylipäätään olet ihmishahmossa ns. elossa, ja että maapallo pysyy vakaasti radallaan, on todiste tuosta luomisvoimasta, niin jos et tietoisesti yhdistä omaa voimaasi noihin, jatkuvasti manifestoituviin asioihin (kuten solujesi jatkuvaan uudistumiseen, sydämesi lyönteihin, keuhkojesi ja verenkiertosi toimintaan), niin nuo manifestaatiot eivät vahvista uskoasi.
Jokainen ajatus, johon tunnetasolla TODELLA uskot, on välittömästi olemassa – ja myös siis inhimillisesti katsoen konkreettisesti. Mutta omat kokemuksesi siitä, että joku sinulle itsellesi hyvin tärkeä toive ei olekaan toteutunut, vahvistaa uskomustasi sen toteutumisen ”mahdottomuuteen”. Tuon toiveen tärkeys ja vakavuus – ja jatkuva toivomisesi – siis estää sinua vastaanottamasta sitä.
Ratkaisu tällaiseen tilanteeseen on, että vahvistat uskoasi toivomalla yleisemmin, ja sellaisia asioita, jotka eivät ole sinulle erityisen tärkeitä. Sillä ns. kevyt toive ja unelma on kuin pilvenhattara, joka ei vedä sinua kohti maata, ja NIIN SANOTTUA todellisuutta, vaan se pitää mielesi korkeassa taajuustilassa pidempään. Se, mitä me ihmiset kutsumme ”realismiksi”, tukahduttaa siis useimmat unelmamme ainoastaan siksi, että emme kykene pysymään uskomisen korkeassa taajuustilassa, ajatellessamme noita unelmia.
Mutta jos toivot jotakin niin yleisesti, että toiveeseesi ei liity MITÄÄN valmiita uskomuksia, niin toiveesi toteutuu väistämättä, ilman esteitä! Ja kun sitten tietoisesti havaitset, että toiveesi toteutui, eli yhdistät yleisen toiveesi, ja sen manifestaation, niin uskosi siihen, että universumin kaikki voimat ovat todellakin joka ikisenä elämäsi hetkenä käytössäsi, vahvistuu.
Pyydä universumilta esimerkiksi näin: ”Toivon kokevani tänään tilanteen, joka saa minut nauramaan”. Tällainen toive on hyvin hyödyllinen siksi, että tällainen tilanne toteutuu hyvin helposti, sillä et luultavasti jää odottamaan huolissasi toiveesi toteutumista, vaan unohdat toiveesi pian sen esittämisen jälkeen. Ja kun universumi sitten toteuttaa toiveesi, niin naurusi kohottaa tunnetilaasi, ja mahdollistaa siten myös monien muidenkin toiveidesi manifestaatiot.
Voit myös toivoa, että kokisit jonkin ”ihanan asian, joka saa sinut tuntemaan onnellisuuden tunteen”. Ja tällaisen toiveen toteutuminen voi olla ns. välitön manifestaatio, mikäli sinulla on positiivisia tunnemuistoja, joita kykenet ajattelemaan siten, että tunnet tuota asiaa ajatellessasi onnellisuutta, eli kirjaimellisesti: muistat positiivisen tunnemuistosi, jolloin tunnetaajuutesi kohoaa.
Konkreettinen, välitön manifestaatio, on rakkauden tunne. Sillä rakkaus, jota tunnemme, ei ole koskaan mitään muuta, kuin tunnetila, jonka itse koemme. Silti moni meistä yhdistää sanaan ”rakkaus”myös negatiivisia tunteita, kuten pelkoa rakkauden menettämisestä (ehdollinen rakkaus). Mutta todellinen, ehdottoman, puhtaan rakkauden tunne on aina vain korkea tunnetaajuutesi, joka on yhtä kuin resonanssi oman, korkeamman minäsi kanssa. Jos siis kykenet jotakin tiettyä asiaa ajattelemalla tavoittamaan tuon puhtaan, euforisen rakkauden tunnetilan, niin kykenet siis ajatuksesi ja tunteesi kokemuksen hetkellä vastaanottamaan ”välittömän manifestaation”.
Tämä sama, pohjimmiltan äärimmäisen yksinkertainen tunneresonanssi, on myös kokemuksellinen syy siihen, miksi miljardit ihmiset kaikkialla maailmassa uskovat erilaisten uskontojen oppeihin, ja ”jumaliin”. Vaikka nuo ihmiset eivät suinkaan koe tuota korkean tunnetilan resonanssia koko ajan uskontoaan harjoittaessaan, niin he ovat kuitenkin JOSKUS kokeneet tuon resonanssin, ja yhdistäneet sen omaan uskontoonsa, ja sen edustamiin, ”korkeampiin voimiin”. Ja vaikka he kokisivat tuon resonanssin usein aivan muissa, arkisissa ja ”maallisissa” yhteyksissä omassa elämässään, niin he kuitenkin muistavat tuon vapauttavan, euforisen tunteen, ja liittävät sen juuri siihen uskontoon, johon he ovat tottuneet uskomaan ja turvautumaan. Ja silloinkin, kun he ovat negatiivisessa tunnetilassa, niin he TOIVOVAT kokevansa taas tuon korkean tunnetilan, ja turvautuvat silloin rukoilemiseen ja pyytämiseen, mikä pitää heidät toiveikkuuden tunnetilassa – joka on vähemmän tuskallinen, kuin pelon, ja täydellisen voimattomuuden tunnetila, vaikka se onkin alempi, kuin ehdottoman rakkauden, eli tiedon taajuustila.
Esimerkiksi sellainen uskovainen ihminen, joka yrittää käännyttää muulla tavalla uskovia ihmisiä oman uskontonsa kannattajaksi, ei ole koskaan puhtaan tiedon tunnetilassa, vaan yrittämisen, eli korkeintaan toiveikkuuden tunnetilassa. Ja tämä johtuu siitä, että hän tuolla hetkellä uskoo muiden ihmisten olevan ”väärässä” omine uskomuksineen, eli hän yrittää ”pelastaa muita”, mikä ei ole koskaan mahdollista: Jokainen ihminen luo aina täysin vapaasti itse oman todellisuutensa. Ja tuo uskovainen ihminen ei käännyttämistä yrittäessään itsekään ole korkeassa tunnetilassa, jolloin hänellä ei ITSELLÄÄN ole kenellekään muulle mitään annettavaa, ja tästä syystä käännyttämisen kohteet kokevat negatiivisia tunteita käännytystilanteissa, elleivät he ole todella masentuneita, jolloin uskonnon tarjoama toiveikkuus on vapauttava kokemus, ”oopiumia kansalle”.
Kristinusko on vain ihmiskunnan ikivanhan uskomusperinteen (alun perin shamanistisen luonnonuskonnon) yksi ilmenemismuoto, eli synkretistinen, vanhempien kulttuurien uskomusperinteiden ja myyttien pohjalta syntynyt oppijärjestelmä. Kristinuskon oppiinkin sisältyy edelleen tieto vetovoiman laista, ja ihmisestä oman elämänsä luojana, mutta nämä kaikkein tärkeimmät asiat on vain käytännön uskonnonharjoituksessa sivuutettu siksi, koska ne tekisivät ”jumalan” hahmon tarpeettomaksi.
Apokryfisessä Tuomaan evankeliumissa on kuitenkin profeetta Jeesuksen tarkka manifestointiohje: ”Kun kaksi (ajatus ja tunne) ovat yhtä talossa (keho), ja pyydät vuorta siirtymään, niin vuori siirtyy.” Sama ajatus esitetään myös monissa, ns. kirkkoraamattuun hyväksytyissä kohdissa, mutta silti vain hyvin harva kristitty ihminen on koskaan ymmärtänyt tuota ohjetta konkreettiseksi neuvoksi, ja se johtuu siis siitä, että myöskään ihmistä ”elohiminä” ei kristinusko hyväksy, vaikka sekin asia kerrotaan edelleen Raamatussa monissa kohdissa (esim. Ps. 82:6, Joh 10:34: ”Te olette elohim”). Tuo edellä mainittu vuoren siirtämisen ohje on 1. Korinttolaiskirjeen jakeessa 13:2, ja myös Matteuksen evankeliumissa 17:20: ”Teidän epäuskonne tähden; sillä totisesti minä sanon teille: jos teillä olisi uskoa sinapinsiemenenkään verran, niin te voisitte sanoa tälle vuorelle: ’Siirry täältä tuonne’, ja se siirtyisi, eikä mikään olisi teille mahdotonta.”
Jos siis haluat vahvistaa uskoasi omaan luomisvoimaasi, niin ”testaa” universumia toivomalla sellaisia toiveita, jotka eivät ole sinulle itsellesi kovin tärkeitä, mutta jotka vahvistavat uskoasi vetovoiman lain toimivuuteen. Se, että myös nuo yleisemmät, kevyemmät toiveesi toteutuvat kuitenkin useimmiten yllättäen, eli ajoitus ei ole sinun tiedossasi etukäteen, johtuu siitä, että toiveesi voi toteutua vain sellaisella hetkellä, jolloin et itse ole pyytämisen tunnetilassa, et koe resistanssia, eli et tunnetasolla vastusta oman toiveesi manifestaatiota.
Jos haluat olla onnellinen ja tasapainoinen, kokea jatkuvasti sinua ilahduttavia asioita, ja elää mahdollisimman monen hetkesi elämässäsi täysipainoisesti, korkeassa tunnetilassa, niin keskity vain huolettomaan, ”toiveiden siementen kylvämiseen”, eli kevyeen unelmointiin, äläkä jää tuijottamaan kärsimättömänä noiden siementen kasvuprosessia. Sillä kaikilla toiveillasi on joka tapauksessa oma kypsymisaikansa, ja huomaa: Tuo aika on sitä lyhyempi, mitä vähemmän huomiotasi tuohon prosessiin kiinnität! Toiveiden toteutumiseen ei siis tarvita kärsivällisyyttä, eivätkä nuo prosessit ole pitkiä, tai yli päätään ”määrämittaisia”, vaan ainoastaan sinun oma, matala tunnetajuutesi, voi olla noita prosesseja hidastava tekijä. Tätä tarkoittaa sanonta: ”Odottavan aika on pitkä.”
Jos olet korkeassa tunnetilassa, niin sinun ei tarvitse odottaa toivomiasi asioita hetkeäkään, sillä onnellisuus elämässä ei ole koskaan mitään muuta, kuin onnellisuuden tunnetila, eli korkea tunnetaajuus, jonka itse koet. Etkä koskaan toivo elämässäsi mitään asiaa, mistään muusta syystä, kuin kokeaksesi onnellisuutta – sinä vain kuvittelet, että ”suurten toiveiden” toteutuminen tekisi sinut ”enemmän” onnelliseksi, kuin pienempien ja vähäpätöisempien. Ja tästä syystä et voi koskaan tulla onnelliseksi, pysymällä toivomisen ja haluamisen tunnetilassa, vaan sinun tulee vain tuntea onnellisuutta ja tyytyväisyyttä – eli olla onnellinen. Ja kun olet onnellinen, niin myös ”tulet” onnelliseksi, koska vedät korkeassa tunnetilassa puoleesi asioita, jotka nekin tekevät sinut onnelliseksi.
*******************************
Jos haluat kohottaa tunnetaajuuttasi ”Korkean tunnetaajuuden kohtaamisessa” pienryhmässä, niin ota yhteyttä! Järjestämme edelleen Barbaarikartanossa näitä kohtaamisia, aina synkronisesti sopivan ryhmän ”löytäessä toisensa”. Useamman, korkealla värähtelytaajuudella olevan ihmisen fyysinen läsnäolo samassa tilassa vahvistaa korkeaa taajuusresonanssia, koska ryhmässä syntyy voimakas,inspiroituneen intuition energia- eli taajuustila, ja mukana tuollaisissa kohtaamisissa on myös runsaasti muilla taajuustasoilla olevia, korkealla värähteleviä olentoja, kuten edesmenneitä läheisiämme, ja henkisiä opettajia.
Voit myös koota oman ryhmän, ja ehdottaa ryhmällesi parhaiten sopivaa kohtaamisajankohtaa. Tarjolla näillä ”tietoisen luomisen kursseilla” on aina runsas ja herkullinen, itämainen kasvislounas, ja kurssi pidetään kauniissa, aidossa empirekartanossa Porvoon kaupungin lähellä. Kartanolla on myös kirpputori! Koko kurssipäivän hinta aterioineen on 50 euroa.