Emme ole syntyneet tänne korjaamaan edellisten elämiemme virheitä emmekä maksamaan ”karmavelkaa”

Karman käsite, ajatus syystä ja seurauksesta,  on ongelmallinen, jos sillä pyritään selittämään tai perusteemaan nykyhetken kokemuksia, sillä olemme aina puhdasta positiivista energiaa, korkein olemuksemme ei  siis kanna mukanamme mitään menneisyydestä – olemme täysin vapaita luomaan oman todellisuutemme joka hetki.

 

Olemme kaikki eläneet kaikkia mahdollisia kokemuksia ja lukemattomissa eri rooleissa edellisissä elämissämme, muttta karma ei koskaan ole looginen jatkumo tai kohtalonomainen opintie. Valitsemme itse joka hetki oman todellisuutemme ja kokemuksemme. Jos selvänäkijä tai astrolgi ”selittää” nykyisen elämämme kokemukset edellisten elämien kokemuksilla, kyse on vain siitä, että tietyssä taajuudessa vastaanotamme sopivan ”meriselityksen” nykyisen elämämme kokemuksille. Jos koemme vastoinkäymisiä, joita meidän on vaikea uskoa omiksi luomuksiksimme -”en koskaan loisi itselleni näin suurta kärsimystä”-  niin etsimme ja myös löydämme vetovoiman lain vaikutuksesta sopivan syy-seuraus -yhteyden menneiden elämiemme kokemuksista. Ja kaikki, mitä on koskaan tapahtunut ja koettu, on aina olemassa tunnetasolla eli värähtelynä, eli selvänäkijä, joka tulkitsee menneitä elämiämme, voi vastaanottaa myös jonkun muun menneiden elämien kokemukset, jos ne sopivat senhetkiseen taajuuteemme.

 

Puhtaana positiivisena energiana emme siis koskaan elä  menneessä eikä meillä ole ”karmavelkaa”. Kaikki negatiiviset kokemuksemme ovat vain matalaa värähtelyä. Olemme ennen syntymäämme fyysiselle tasolle valinneet tietyn kehon ja tietyt olosuhteet, mutta suhtautumisemme elämäämme riippuu täysin taajuudestamme: Onnellisuuden kokemus ei ole mitään konkreettista vaan tunnetila –  siis värähtelyä, ei koskaan mitään materiaalista. Ilman kokijaa ei ole tunnetta, ilman eläjää ei ole kokemusta elämästä. Koemme eläessämme  myös vastoinkäymisiä ja kontrastia, koska ei-toivottujen kokemusten avulla universumi laajenee, mutta sallimalla taajuutemme kohota näkökulmamme juuri nyt vallitsevaan negatiiviseen tilanteeseen muuttuu,  ja taajuuden kohoamisen myötä myös itse negatiivinen kokemus ”sulaa pois”.

 

Olemme täydellisiä sieluja, meissä ei ole mitään ”korjattavaa”. Sekä menneissä elämissämme että nykyisessä elämässämme kokemamme on kuvastanut ja kuvastaa vain kulloistakin taajuuttamme. Voimme kokea arvottomuuden tunteen vain matalassa taajuudessa, korkeassa taajuudessa tiedämme olevamme täydellisiä, puhdasta positiivista energiaa.

 

Emme siis ole syntyneet tänne todistelemaan tai ansaitsemaan omaa arvoamme, me olemme arvokkaita. Nk. karmavelka elämää ja kokemuksiamme selittävänä kohtalonomaisena käsitteenä on siis olemassa vain matalalla, puutteen ja epätäydellisyyden taajuudella. Elämämme ei siis ole fatalistinen, valmiiksi käsikirjoitettu tarina, vaan olemme itse valinneet itsellemme haasteita, koska haluamme niitä – me haluamme laajentua ja auttaa universumia laajenemaan, sillä juuri siksi synnymme fyysiseen elämäämme, uudelleen ja uudelleen.

hyvinvointi mieli