Suhtautumalla jokaiseen elämäsi hetkeen kevyesti vältät turhautumisen – ja manifestoit toiveesi nopeammin
Jos sinulla on toive, jonka toteutuminen on sinulle erityisen tärkeää, tai jonka toteutumista olet odottanut jo kauan, niin saatat muuttua toiveesi suhteen kärsimättömäksi, ja kokea turhautumista. Turhautuminen ja kärsimättömyys ovat molemmat matalan taajuuden tunteita, ja niiden tunteminen kertoo siitä, että yrität liikaa. Toisin sanoen: Yrität matalasta tunnetaajuudesta käsin aikaansaada sellaista, jonka universumi järjestäisi korkeassa tunnetaajuudessasi ollessasi puolestasi, ilman taistelua.
Toiveesi saattaa myös saada sinut etsimään kiihkeästi ”ulospääsyä tilanteestasi” eli radikaalia muutosta elämääsi, vaikka radikaali muutos ei ole se mitä todella etsit, vaan se mitä etsit, on korkeassa tunnetaajuudessa koettu inspiraatio ja sitä seuraava, universumin viisauteen ja omiin toiveisiisi perustuva, luonteva tapahtumaketju, joka johtaa helposti ratkaisuun. Jos vaikkapa haluat rahaa maksaaksesi sinulle jo pitkään ahdistusta tuottaneet velkasi, ja toteuttaaksesi monia toteutumattomia toiveitasi, niin rationaalinen mielesi yrittää turhautumisen matalassa tunnetilassa keksiä, miten saisit rahaa mahdollisimman nopeasti ja mahdollisimman paljon. Tällöin saatat kokea helpotuksen tunteita ajattelemalla vaikkapa asuntosi myyntiä, joka ”ratkaisisi kaikki ongelmasi”. Muista kuitenkin, että universumilla on jo valmiina ratkaisu tilanteeseesi. ja jos asunnon myynti ei ole korkeamman minäsi taajuudella oleva todellinen ”sydämesi toive”, niin yrityksesi myydä asuntoasi matalasta tunnetaajuudesta käsin johdattaa sinua vain uusiin vaikeuksiin. Olet edelleen polullasi kohti toiveitasi, mutta jos tunnentaajuutesi on matala yrittäessäsi liian innokkaasti löytää ratkaisua ongelmiisi, niin matkasi kohti unelmiasi on vain hankalampi. Älä siis yritä ”ratkaista ongelmia”, sillä keskittymällä ongelmiin – tässä esimerkissä siis rahan puutteeseen – niin aktivoitkin niiden ongelmallisuuden, et siis niiden helpointa mahdollista ratkaisua.
Ja muista myös, että jos pyrit matalasta tunnetaajuudesta käsin eli kärsimättömänä löytämään asunnollesi ostajan, niin tunnetaajuutesi on edelleen matala myös myytyäsi asuntosi, jolloin asuntokaupassa saattaa myynnin jälkeen ilmetä ongelmia. Ja matala tunnetaajuutesi vaikuttaa myös kokemuksiisi uudessa asunnossa, johon muutat, ja rahoihin, joita asunnostasi sait. Eli vaikka onnistuisitkin ratkaisemaan ongelmasi nopeasti ja tehokkaasti, ”menemällä läpi harmaan kiven”, niin tunnetaajuutesi ei ole muuttunut, vaan entinen matala tunnetaajuutesi määrää, millaisia tapahtumia vedät puoleesi myös tulevaisuudessa.
Samantyyppisiä tilanteita, joissa matala tunnetaajuus seuraa turhautuneena tehtyä elämänmuutosta, ovat myös riitaiset erotilanteet. Jos uusi ihmissuhde solmitaan matalassa tunnetaajuudessa, siis ennen kuin edellisen suhteen ongelmat on tunnetasolla käsitelty, ja tunnetaajuus on kohonnut. Uusi ihmissuhde ei siis tällaisessa tilanteessa ole ”parempi” kuin vanha, vaan usein entistäkin vaikeampi, koska uusikin suhde on siis solmittu matalassa tunnetaajuudessa. Tästä asetelmasta on syntynyt ”laastarisuhteen” käsite. ”Kapinamielellä” ei siis kannata aloittaa mitään uutta elämässä, sillä matala tunnetaajuus heijastuu aina myös uusiin elämäntilanteisiin.
Myöskään työpaikkaa ei pitäisi koskaan vaihtaa matalassa tunnetilassa, eli esim. ikävien työtovereiden takia. sillä vedämme aina puoleemme samalla tunnetaajuudella olevia kanssaluojia, ja kokemuksemme epämiellyttävistä työtovereista liittyy aina meihin itseemme, eli omaan matalaan tunnetaajuuteemme. Jos siis sinulla on työtovereita, joista et pidä, niin pyri sallimaan ensin tunnetaajuutesi kohoaminen etsimällä työtovereistasi tietoisesti positiivisia ominaisuuksia, täysin riippumatta heidän käytöksestään. Ja katsomalla heitä näin korkeamman minäsi silmin ikään kuin ”puhdistat” työtovereihisi yleisesti liittyvän tunnetaajuutesi. Kokemus siitä, että ”aina minulle käy näin” jollain tietyllä elämänalueella, johtuu siis omasta matalasta tunnetaajuudestasi tuon tietyn asian suhteen. Sinä itse siis vedät puoleesi tietyllä tunnetaajuudella olevia ihmisiä – eli kohtaamasi ihmiset ilmentävät sinun seurassasi sitä taajuutta, missä itse olet. Ja samalla tavalla oma kulloinenkin tunnetaajuutesi vetää puoleesi samalla taajuudella olevia muita kokemuksia: Korkealla tunnetaajuudella ollessasi toivottuja, matalalla tunnetaajuudella ollessasi ei-toivottuja.
Elämämme maan päällä ei ole haudanvakavaa. Jos siis koet toteutumattomien toiveidesi vuoksi turhautumisen tunteita, niin lopeta ongelmasi ratkaisemisen yrittäminen kokonaan, ja keskity aivan muihin, kevyempiin ja iloa tuottaviin asioihin. Universumi ratkaisee kyllä ongelmasi – sinun tehtäväsi on vain iloita elämästäsi!