Kaffe och kokosolja
Tror det var i våras som jag läste första gången hur viktigt och nyttigt det är för oss kvinnor att njuta en matsked torrpressad kokosolja dagligen. Själv har jag, ärligt talat, varit hela livet väldigt dålig på att äta rätt, men alltid önskat mig kunna ändra på mina ätvanor mot ett hälsosammare håll. Efter att gubben kom med i bilderna har mina matvanor ändrats radikalt. Från en flicka som klämde i sig nästan vad som hellst och åt en gång om veckan på Hese samt fattade noll om kolhydrater, fibrer, proteiner, kalorier och vitaminer. Till att idag ha varit 2,5 år utan Hesburger och dricker proteinshaker efter träning, det är något som jag skulle kalla att ändra sin livsstil matvägen.
Idag så vill jag påstå att jag vet ganska så bra vad varje förpackning inne på Cittari innehåller. Hur viktigt det är att få i sig tillräckligt med proteiner och fibrer. Att det finns snabba och långsamma kolhydrater. Snabba kolhydrater är precis lika viktiga efter en ansträngande träning som proteiner. Skulle för några år sedan inte ha trott att det är ett måste att äta några karameller efter ett träningspass. Men det räcker med ett par 😉
Precis lika viktigt är det för oss kvinnor att få i oss tillräckligt med goda fetter, som hjälper i själva verket att få bort ”fettkorvarna” runt magen och låren. Därför blev jag riktigt glad då jag påmindes av Anne Kukkohovi om att inhandla jungfruolja. Än så länge har jag ännu kvar fettkorvar runt midjan (men de behövs såhär under kalla vintern ;)) men måst säga att en tesked kokosolja i kaffet gör faktiskt susen och är trevlig omväxling för kaffemjölket.
Har redan lagt upp ett mål för nästa år och det är att ändra för gott på mina sista dåliga matvanor. Och så har jag gått med på att vara gubbens första riktiga PT-offer. Bikinisäsongen 2013 -här kommer jag 😀 ..ja vi får väl se hur det slutar, men skall berätta mer om träningsfasen när vi sätter igång påriktigt.
Joskus keväällä luin ensinmäisen kerran kylmäpuristetusta kookosöljystä ja sen tärkeydestä sekä sisäiseen- kuin ulkoiseen hyvinvointiin. Itse en ollut koskaan oikein ymmärtänyt mihin me tarvitsemme proteiniä, hiilihydraatteja, kuituja, rasvaa ja vitamiineja kunnes avomieheni astui kuvioihin. Tänäpäivänä uskallan jopa todeta että tiedän aika hyvin mitä mitäkin pakkaus Cittarissa sisältää ja kuinka paljon.
Luettuani Anne Kukkohovin postauksen muistuivat taas nuo öljyen tärkeys ja seuraavalla kapunkireissulla kotiutin neitsytölyn. Teelusikallinen kahvin joukkoon kerran päivässä on oikeastaan todella hyvää ja kivaa pientä vaihtelua kahvimaidolle :)
Ensi vuodelle olen jo tehnyt yhden lupauksen jolla toivon että pääsisin lopullisesti eroon viimeisistä huonoista ruokatottumisista. Niin ja lupasinhan mä myös miehelle että olisin hänen ensinmäinen oikea PT-uhri. Kesä 2013 bikinikuosi – here I come :D
joopa joo.. saapi nähdä mitä siitäkin tulee ;)