KIRJAKORNERI: Veitola / Maria Veitola
Lukuinto tulee ja menee, eikä äänikirjatkaan oikein ole napanneet hetkeen. Päätin aktivoida Bookbeatin uudelleen, sillä Maria Veitolan kirja Veitola herätti mielenkiinnon. Ja oli muuten pitkästä aikaa kirja, joka tuli ahmittua hetkessä alusta loppuun!
Maria Veitola on ihana. Aito ja avoin. Herkkä ja samaan aikaan kova muija. Kirjakin on kaikessa ihanuudessaan kaikkea tätä. Marian teksti on välillä niin viiltävää ja osuvaa, ettei oikein tiedä miten päin sitä lukisi (tai kuuntelisi). Äänikirjasta tekee muuten erityisen ihanan se, että itse bosslady Veitola myös lukee kirjan. Täydellistä.
Kirja etenee kolumnien siivittämänä aiheesta toiseen. Tekstit sisältävät niin häpeällisiä hetkiä kuin suuria onnistumisiakin. Veitola jos joku näyttää esimerkillään, että kaikille se polku tässä elämässä ei yksinkertaisesti ole samanlainen. Asiat etenevät joskus arvaamattomastikin.
Maria kirjoittaa esimerkiksi ihanasti (ja raadollisesti) sekä raskausajasta että äitiydestä, niin rehellistä tekstiä pitäisi ehdottomasti olla enemmän etenkin kaiken tämän lapsenhankinta (huom. hankinta) -paineistamisen keskellä.
Ja muutoinkin!
Miksi pelkäämme puhua asioista niiden oikeilla nimillä?
…En tosin ole äiti, joten en voi puhua kokemuksen syvällä rintaäänellä, vaan huutelen röyhkeästi ja tietämättömästi ajatuksiani. Arvostan kuitenkin suuresti etenkin niitä elämäni äitejä, jotka rehellisesti kertovat myös siitä raskaasta ja kuormittavasta puolesta. Se saa minut arvostamaan äitejä vielä enemmän.
Kirja ei tietenkään käsittele vain äitiyttä tai raskausaikaa (rehellinen teksti näihin liittyen vain kiinnitti erityisesti huomioni), vaan työelämää ja johtajuutta, deittailua, parisuhdetta, perhe-elämää, tasa-arvoa, palkkakeskustelua – mitä vain! Liian usein asioista nostetaan näytille vain se kauniimpi puoli. Se some-seksikkäämpi puoli.
Jos haluat siis arkeesi ripauksen aitoutta, samaistuttavuutta ja elämää isolla E:llä sekä rohkeutta vaatia itsellesi vain sitä parasta, suosittelen syventymään Veitolaan.