Suosikkikahvilat ja -ravintolat Oulussa
Yksi lukijoiden toivomista postauksista oli postaus omista suosikkikahviloista ja -ravintoloistani Oulussa ja nyt sen vihdoinkin ehdin toteuttamaan. 🙂
Cafe Bisketti sijaitsee Oulussa kävelykatu Rotuaarilla osoitteessa Kirkkokatu 8, Rotuaarin Palloa vastapäätä. Bisketistä saa aivan ihania suolaisia ja makeita herkkuja ja monenlaisia juomia erikoiskahveista lähtien. Hintatasokin on kohtuullinen ja palvelu ystävällistä. Kesäaikaan herkkuja voi nauttia myös Bisketin ulkoterassilla ja, jos haluaa kahvihetken jälkeen nauttia drinkit, niin sekin onnistuu Bisketin yhteydessä olevassa Bar Beessä. Ehdottomasti suosikkikahvilani Oulussa!
Cafe Kuluma (joka on kylläkin baari eikä mikään kahvila) sijaitsee Kauppurienkatu 5:ssa. Kulumassa soi usein rock ja hevi ja kesäaikaan juomia voi nauttia myös ulkoterassilla. Kuluma on ollut suosikkibaarini jo monta vuotta ja sinne kannattaakin suunnata, jos haluaa nauttia hyvästä juomasta, haluaa kuulla kanssaolijoiden puheen eikä tanssiminen kiinnosta ollenkaan. Erikoisuuksina servetit vessapaperina, vihainen käsienkuivauskone naistenvessassa (jolla voi myös kihartaa pitkiä hiuksia työntämällä pään kuivauskoneeseen. Uskokaa pois, kokeiltu on.), hämyinen tunnelma ja tulishow. Jos viimeiseksi mainittu kiinnostaa, sano vain baarimikolle drinkki ja taikasanat ”Rammstein” tai ”Alice Cooper”, niin alkaa tapahtua.
Indian Cuisine sijaitsee Kajaaninkatu 38:ssa, lähes Rautatieasemaa vastapäätä. Täältä saa ihanaa intialaista ruokaa ja ystävällistä palvelua ja pääruokien hinnat ovat noin 14 eurosta 26 euroon. Oma suosikkini on lohi currykastikkeessa höystettynä roti -leivällä. Suosittelen!
Kauppuri 5 sijaitsee nimensä mukaisesti Kauppurienkatu 5:ssa Kuluman naapurissa. Kauppuri 5 on superpieni, mutta sitäkin tunnelmallisempi burgerimesta, josta saa aivan takuuvarmasti koko kaupungin parhaat burgerit! Hintaluokka on noin 10 euron luokkaa, kesällä hamppareita voi natustaa myös terassilla ja mainioita burgereita voi ostaa myös kotipakettiin.
Oskarin Kellari sijaitsee Uusikatu 26:ssa 2. kerroksessa Omppuhotellin vieressä. Hyvää ruokaa hyvässä tunnelmassa ja hienoissa tiloissa. Pääruokien hinnat pyörivät noin 20 eurossa. Loistava paikka ruokatreffeille, äitienpäivälounaalle ja muihin speciaalitilanteisiin.
Oulun Rosso sijaitsee Isokatu 24:ssä, keskellä Oulun keskustaa. Rossosta tykkään siksi, että sieltä saa hyvää pitsaa ja hyvää palvelua edulliseen hintaan. Ja Rossossa voi olla varma siitä, että se oma pitsa on tosiaan esimerkiksi täysin laktoositon, toisin kuin känkkypaikoissa. Oma suosikkipitsani on Fantasia -pitsa rukiisella pohjalla, täytteinä tonnikala, katkarapu, tomaatti ja pesto. Nam!
Ihana Sokeri-Jussin Kievari sijaitsee Oulun Pikisaaressa osoitteessa Pikisaarentie 2. Pikisaareen pääsee kätevästi kävellen kauppatorilta teatterin ja kirjaston takaa lähtevää kevyen liikenteen siltaa pitkin. Sokeri-Jussin Kievari tarjoilee todella maistuvaa ruokaa, joka on tehty lähellä tuotetuista, suomalaisista raaka-aineista. Kievarin tilat ovat todella tunnelmalliset, sillä ravintola toimii vanhassa hirsimakasiinissa. Pääruokien hinnat ovat kaikkea 18 ja 37 euron väliltä. Viime kerralla söin paistettua rautua korvasienikastikkeessa, ruohosipuliperunoita ja höyrytettyjä kauden kasviksilla ja se annos kyllä vei kielen mennessään! Kesällä ruokaa voi nauttia myös ulkoterassilla.
Tomo Sushi Barin löydät Stockmannin 4. kerroksesta osoitteesta Kirkkokatu 14. Tomo tarjoaa todella maukkaita susheja niin paikanpäällä nautittavaksi kuin kotiin vietäväksi. Oma suosikkini on ehdottomasti inside-out Philadelphia-maki, joita tekisi hieman mieli tälläkin hetkellä… Hinnat ovat kohtuulliset, esimerkiksi 8kpl Philadelphia -makeja irtoaa 13 eurolla.
Tässäpä olivat suosikkikahvilani ja -ravintolani Oulusta. :) Löytyikö joukosta omia suosikkipaikkojanne tai tuliko vastaan uusia tuttavuuksia?
x Marjo