Taaperon toiveita joulupukille
Ensimmäinen joulu. Vielä tänä vuonna meille ei taida tulla joulupukkia, E ei vielä niin paljon ymmärrä, ja muu seurue on aikuisia. Joululahjoja meillä on silti, tottakai. Tämä äiti on siitä aivan lapsellisen innostunut, enkä taida olla ainoa vanhempi kenen sisäinen lapsi herää lelukuvastoja selatessa.
Koitan hallita lelujen määrää ja toivon, ettei se kasva älyttömäksi. Meillä on nyt Legoja ja Brion junarataa, kirjoja tietenkin, jonkin verran rakennuspalikoita, schleich-muovieläimiä ja muovisia pikkuautoja. Pallot kuuluvat myös suosikkeihin. Lisäksi tietenkin jonkin verran vauvaleluja, ja jokaisen lelukorin pohjalla taitaa olla vähän ylimääräistä krääsää.
Kesän lomareissulta ostimme E:lle kauko-ohjattavan Chiccon Fiatin. Tämä on ollut suuri hitti, poika osaa itse liikutella autoa ratin mallisesta ohjaimesta, ja hakee usein itsenäisesti ratin lelukorista ja alkaa etsiä katseellaan autoa. Mikäli joku miettii siis taaperoikäiselle joululahjoja, lämmin suositus!
Toivon joululahjojen suhteen meidän jatkavan jo olemassaolevien sarjojen (Legot, Briot) keräilyä, sekä ostavan kestäviä, ajatuksella hankittuja lahjoja. Sellaisia mitkä toivottavasti säilyvät tulevaisuuden sisaruksille asti leikkeihin. Vaikka tärkeitä ominaisuuksia tietenkin on kestävyys ja käytettävyys, en voi väittää, etteikö ulkonäöllä olisi merkitystä. Etenkin isompien tavaroiden kanssa olen tyytyväinen, jos ne eivät hypi silmille sisustuksesta, mikäli vaihtoehtoja mistä valita löytyy.
Pehmeitä paketteja saattaa meiltä löytyä muutamia, mutta koska E juuri siirtyi kokoon 80 (80/86), ja sen koon vaatteita on tullut reippaasti hankittua, ei meillä ole suurta tarvetta uusille vaatteille. Vanhemmilleni esitin toiveen, jos E saisi heiltä villahaalarin.
Varmaan jos juuri joulumarkkinoille olisi ilmestynyt jotain ihanaa, olisi pehmeitä paketteja enemmänkin. Meillä vaatteet ovat pääosin suomalaisten Vimman ja Papun, sekä ruotsalaisen Mini Rodinin. Heidän uusimmista mallistoista E:lle on tullut jo hankittua ne ihanimmat ja loppuosa mallistosta ei innosta niin kovasti. Suosikkimerkkeihin kuuluu lisäksi espanjalaiset Tinycottons ja Bobo Choses, heidän valikoimistaa saattaa vielä löytyä jotain pukinkonttiin.
Tällä hetkellä lahjavarastosta löytyy Playon Crayon ensiliidut, Vimman lettipeitto ja Disneyn figuureja Disneystoresta. Maltillisesti lahjoja siis!
Lahjoja miettiessä laadin inspiraatiolistan, mitä voisimme suunnitella lahjaksi. E:n 1v syntymäpäivät on tammikuun lopussa, joten osaa näistä voi pistää pakettiin myös silloin, ja vinkkailla vaikka mummeille ja kummeille sopivia lahjoja.
Kahden ylimmän rivin lelut ovat kaikki Briolta. Tuo Brion leikkikeittiö, tai vastaava valkoinen hella on lahjalistan kärjessä. Asumme kahdessa kerroksessa ja E:n lelut ja leikit ovat meidän luonamme alakerran oleskelutiloissa. Leikkikeittiö tulee keittiöön, joten toivon sen olevan neutraali ja sisustukseen sopiva. Jos ostaisin leikkikeittiötä lasten leikkihuoneeseen (siinäpä tulevaisuuden haave), harkitsisin varmaan nyt Bloomingvillen mintun väristä hellaa, se oli mielestäni todella söpö!
Toivelistalle kuuluu myös keittiöön astioita, sekä puisia/kankaisia ruokia. Ehkäpä ainakin hedelmiä ja vihanneksia näin ensialkuun. Olen ihaillut näkemiäni virkattuja versioita, ne sopisivat taaperon leikkeihin enemmän kuin hyvin.
Soittimia meillä ei ole kotona vielä ollenkaan (jos vauvan helistimiä ei lasketa). E kuitenkin rakastaa musiikkia ja laulelemme päivittäin. Olemme käyneet muskarissa viime talvesta ja siellä E on kyllä tutustunut kapuloihin, rumpuihin, triangeliin ja marakasseihin.
Listan isoimmat asiat keittiön lisäksi taitaa olla potkutteluvälineet. Olen jo pitkään odottanut, että saisimme ostaa potkuttelupyörän E:lle, mielestäni se on niin kivaa tekemistä, ja pienet potkuttelijat niin söpöjä. Ihan vielä E:n tasapaino ei taida riittää kahteen pyörään, joten keväällä aloitamme Pukyn pienimmällä versiolla, Pukylinolla. Kotimme on pienelle päättyvällä kujalla, jonka lapset pyöräilevät kesäpäivisin pitkin asfaltoitua pihatietä, en malta odottaa, että E pääsee kesällä joukon jatkoksi.
Toinen potkutteluväline on Wheely bug. E (ja mies) ihastuivat automessuilla automerkkien potkutteluautoihin, vielä isi varmasti tälläisen E:lle hankkii, mutta vielä ei ihan jalat ylttäneet kunnolla maahan. Pieni Wheely bug olisi varmasti mieleinen vauhdikkaalle pojallemme.
Leikkeihin olisi mukava saada myös oma nukke. Pehmeä olisi vielä helpompi käsitellä ja Rubens barnin Ecobud on niin suloinen ja myös sopivan kokoinen. Miffy-pupu on ehkä enemmän äidin toive, lastenhuoneeseen sopiva söpö yövalo. Design lettersin tuotteita meidän perheestä löytyy jo astioiden muodossa, merkiltä löytyy myös paljon muuta ihanaa. Kaipaisin E:lle kivoja puupalikoita ja tämän merkin kirjainpalikat ovat yksi varteenotettava vaihtoehto.
Bobles-palat ovat itselleni jo entuudestaan tuttuja, ja kannustavat hauskalla tavalla lapsia liikkumaan myös sisällä. Toki lapset kiipeilevät myös pitkin sohvia, mutta tässä olisi vähän lisäinspiraatiota. Palikoilla voi kiipeillä, tasapainoilla, hyppiä ja rakennella. Mielestäni värimaailma on ihana, harmaiden palojen lisäksi myös värikkäiden palojen liilat ja siniset sävyt käyvät kivasti yhteen.
Olemme harkinneet pukinkonttiin, tai ehkä yksivuotislahjaksi puolapuita. Niistä olisi iloa myös koko perheelle kuntoiluun, ja bobles-palat voisi olla kiva lisä.
Itse olen aina tykännyt lahjojen antamisesta. Paketoiminen, suunnittelu ja shoppailu kaikki ovat mieleeni, eikä mikään korvaa tietenkään lahjan saajalle tuotettua iloa. Vaikeinta varmaan on hillitä mielensä, ettei tuo melkein yksivuotias huku lahjoihin.
Tasan kuukausi jouluaattoon!
Mai
Kaikki alimman kuvan tuotekuvat merkkien omilta sivuilta.
http://www.brio.fi
http://designletters.dk
http://www.wheelybug.com
http://www.rubensbarn.com
https://www.puky.net/en
http://studio.mrmaria.com
https://bobles.fi