Viisi vuotta sitten

Tartun Lilyn toimituksen heittämään haasteeseen.

Viisi vuotta sitten olin juuri…

Valmistunut ylioppilaaksi. Aloitin jo kirjoitusten jälkeen työt ensimmäisessä kunnon työpaikassani Hesburgerissa. Kesä kului hampurilaisia paistaessa.

Haaveilin toimittajan urasta. Kävin kurkkaamassa Helsingin yliopiston viestinnän pääsykokeita, mutta rahkeet eivät riittäneet. Tiesin, etten ollut lukenut riittävästi, joten… Tulipa käytyä!

Seuraavana syksynä aloitin 9 kk:ta kestävät journalismin opinnot kansanopistossa. Uusi koulu oli kaikin puolin uuden alku. Yhdeksän vuotta kestänyt tanssiharrastus jäi toistaiseksi kokonaan. Olin treenannut jo vuosia paljon sekä tanssitunneilla että erilaisissa kisa- ja esiintymisryhmissä.

Iski jonkinlainen kyllästyminen. Halusin ennemmin viettää aikaa uusien koulukavereideni kanssa ja keksiä ohjelmaa spontaanisti. Ja se vasta olikin hauska syksy!

Nyt, viisi vuotta myöhemmin,  koen tehneeni aikoinaan paljon oikeita valintoja. Minulla on taskussa journalistinen tutkinto, olen töissä (kesä)toimittajana ja kävin viimeksi tänään liikkumassa tanssillisella jumppatunnilla. Elämä on muutoinkin mukavasti raiteillaan. :)

suhteet oma-elama
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.