WHERE THE MAGIC HAPPENS

nyc_carriebradshaw_outfit_1.jpgMagic begins outside of your comfort zone.

Tämän lausahduksen nimeen Sarah Jessica Parker (ja Carrie Bradshaw) on mitä luultavimmin jo monta vuosikymmentä luottanut, ainakin jos kiinnittää katseensa naisen korkeuksia uhmaaviin korkoihin.

SJP:n suunnittelemat korot jalassani heittäydyin aurinkoisena sunnuntaina New Yorkissa ystäväni Jennan stailaamaksi. Normaalisti suorat hiukseni kähertyivät pikkuruisiksi kiharoiksi, farkkuhame vaihtui tyttömäiseen kellohelmaan ja jalkaani sulautettiin timanttikorot. This is so not me, ajattelin, kun katsoin itseäni peilistä. Tunsin oloni irralliseksi, täysin toiseksi ihmiseksi.

Muutaman tunnin jälkeen ehdin jo kuitenkin unohtaa, miten erilaisessa lookissa kaupungilla liikun. Heitin aurinkolasit silmilleni ja annoin kiharoiden vallata kasvoni. Leikkini newyorkilaisena huipentui, kun Parsonsin muotikoulussa opiskeleva tyttö halusi ottaa asustani kuvan koulutyötään varten.

Viimeistään Perry Streetillä, niin monesta Sinkkuelämää-jaksosta tuttujen portaiden vierellä, saatoin tuntea hitusen Carrien taikaa omissakin kengissäni. (Ja vaikka nykyään aika vannoutunut lenkkarityttö olenkin, myönnän, että SJP:n korot olivat todella mukavat, joskin puolta kokoa liian pienet.)

Saatan olla tyyliasioissa arkipäiväinen ja mukavuuteen taipuvainen, mutta tarpeen tullen osaan myös astua epämukavuusalueelle. Juoksulenkillä juoksen kymmenen kilometriä, vaikka jo kahden kilometrin jälkeen tuntuisi, etten millään jaksa. Tiedän, että jaksan lopulta mitä tahansa, kun vain tahdon asiaa tarpeeksi kovasti. Toisinaan on paikallaan vakuuttaa itse itseään: Girl, you’ve got this.

En ehkä haasta itseäni vaatekaapillani, mutta suhtaudun intohimoisesti työntekoon. Ideaalitilanteessa haluaisin jatkuvasti kehittää itseäni ja osaamistani, oppia uutta, kohdata haasteita.

On aika opetella kävelemään uusissa kengissä. Maaliskuussa pääsen nimittäin aloittamaan uudessa työssä, josta olen todella innoissani: hyppäys journalismista pr- ja viestintäpuolelle on iso muutos urallani.  Vaikka työ käsittääkin taitoja, joita olen oppinut entisissä töissäni, olen silti uuden edessä. Ja juuri se, uuden kohtaaminen, tuntuu ihanan kutkuttavalta.

Sitä ennen edessä olisi kuitenkin vielä viikon reissu ihmeelliseen Tokioon. Perjantaina se on sayonara! Kenties löydän Tokiosta kengät, joissa voin opetella uutta työtäni – New Yorkin timanttikorot jäivät nimittäin omistajansa kenkähyllyn hellään huomaan. Omalta osaltani tosin hieman vastentahtoisesti.

t-paita Brandy Melville // hame Miun // kengät SJP // korut BikBok

kuvat: Jenna Andelin, Ulla Alakangas

nyc_carriebradshaw_outfit_4.jpgnyc_carriebradshaw_outfit_2.jpgnyc_carriebradshaw_outfit_3.jpgnyc_carriebradshaw_outfit_5.jpgnyc_carriebradshaw_outfit_6.jpgnyc_carriebradshaw_outfit_7.jpg

FOLLOW ME ON FACEBOOK / INSTAGRAM / PINTEREST

muoti paivan-tyyli mieli matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.