Meidän perheen paras pastasalaatti
Tykkään tehdä erilaisia salaatteja erilaisiin tilanteisiin: evääksi piknikille, vieraille tarjottavaksi, töihin evääksi, lounaalle, iltapalaksi tai niihin tilanteisiin, kun etenkin imetyksen alkuaikoina piti saada kunnon ruokaa nopeasti.
Raaka-aineet ovat minulle tärkeitä ja mikäli löydän mieluisan tuotteen, pyrin aina ostamaan sitä samaa. Esimerkiksi alla olevan salaatin ainekset ovat aina, mikäli mahdollista seuraavat:
-Felicia tricolore gluteeniton luomu riisifusilli
-Olym vihreä kivetön luomu oliivi
-Royal aurinkokuivattu tomaattikuutio basilikaöljyssä
-L’Uomu Nokan juhlafilee
-kasvikset aina kotimaisina ja mahdollisuuksien mukaan myös luomuna
Pastasalaatti
250 g riisipastaa (kuivapaino)
2 punaista paprikaa
1 kurkku
1 jääsalaatti
1 dl aurinkokuivattuja tomaatteja öljyssä kuutioituina
1 dl vihreitä oliiveja siivutettuina
250 g maustamattomia broilerin fileitä
Paista broilerin fileet ja siivuta ne. Jäähdytä. Minä en mausta niitä millään tavalla, en edes suolalla.
Keitä pasta ohjeen mukaan ja jäähdytä kylmällä vedellä. Lorauta sekaan hieman oliiviöljyä, jotta pasta pysyy irtonaisena. En käytä myöskään pastankeitinvedessä suolaa.
Pese ja pilko vihannekset. Pilko myös aurinkokuivatut tomaatit ja oliivit, mikäli käytät kokonaisia.
Yhdistä kaikki aineet, lisää muutama ruokalusikallinen aurinkokuivattujen tomaattien säilykeöljyä salaatin sekaan ja anna maustua jääkaapissa hetki.