Köyhät ritarit kesävaatteissaan
Hunaja–basilikapaahdettuja persikoita ja sitruuna–vaniljajogurttia ohrarieskoilla
Innostuin eilen tekemään meille makean lounaan – ensimmäistä kertaa ikinä. Itseasiassa päädyin tähän tilanteeseen siksi, että minun täytyi vähän hioa yhtä jälkiruokareseptiä, jotta kehtaan tarjota niitä ensi viikonlopun vieraille. Nimesin rieskoilla tarjoiltavat hunajan ja basilikan kera paahdetut persikat ja sitruuna-vaniljajogurtin todella kekseliäästi kesäritareiksi. Niissä on tavallaan hieman samaa henkeä kuin köyhissä ritareissa, mutta ei sitten kuitenkaan.
Tässä jälkiruoassa voi persikoiden sijaan ja kanssa käyttää myös aprikooseja tai nektariineja.
En tiedä, oletteko te muut huomanneet, mutta tänä kesänä tuntuu olevan esillä poikkeuksellisen paljon reseptejä, jotka sisältävät juuri näitä kolmea hedelmää. Itse en ole ainakaan aikaisempina vuosina käyttänyt niitä läheskään yhtä paljon kuin tänä vuonna.
Kesäritarit | neljälle herkkusuulle
- 4 palaa rieskaa tai muuta vaaleaa leipää
- 6 persikkaa
- 2 rkl hunajaa
- 1 rkl voita
- 1 puska tuoretta basilikaa
- 1 dl manteleita
- 2½ dl turkkilaista jogurttia
- ½ sitruunan mehu
- 1 vaniljatanko
Lämmitä uuni 200 °C asteeseen.
Silppua tuoreet basilikanlehdet. Halkaise persikat ja kaiverra kivet pois. Asettele persikanpuolikkaat foliolla suojatulle uunivuoalle ja lisää jokaisen keskelle pieni nokare voita. Valuta päälle reilusti hunajaa ja noin puolet basilikasilpusta. Paahda persikoita uunissa 15 minuuttia, jonka jälkeen laita uunin grillivastukset täysille – anna hunajan karamellisoitua ja ottaa hieman väriä hedelmien pinnassa vielä noin 5 minuutin ajan.
Valmista jogurtti persikoiden paahtuessa.
Mittaa jogurtti ja sitruunamehu pieneen kulhoon ja sekoita. Mausta yhden vaniljatangon siemenillä. Säilytä kylmässä.
Ennen tarjoilua paahda käyttämäsi leivät vielä paahtimessa tai persikoiden jälkilämmöllä uunissa. Kasaa täytteet kullanruskeille leiville ja koristele tuoreella basilikasilpulla sekä kevyesti murskatuilla manteleilla.