Kukkakaali–bulgurpilahvi ja karitsapullat
Lautasellinen Lähi-itää
Lähi-itä on ollut vahvasti esillä keittiössämme viimeisen puolen vuoden aikana. Eritoten marokkolainen ja tunisialainen ruokakulttuuri kiehtoo. En ole vieraillut Lähi-idässä Arabiemiraatteija lukuunottamatta, mutta ensi keväänä pääsen toivottavasti tutustumaan tarkemmin juurikin tuohon marokkolaiseen keittiöön Marrakeshistä käsin.
Tein eilen, pientä matkakuumetta potien, lähinnä ehkä turkkilais–iranilaisen vivahteen omaavia karitsalihapullia, bulgurpilahvia ja pari erilaista tahnaa niiden kylkeen. Lihapullat ja pilahvin olemme tehneet samalla tavalla jo ainakin neljästi. Lisuketahnoja varioin melkeimpä joka kerta vähän oman fiiliksen mukaan.
Mantelimuhammara | punainen
- 300 g paahdettuja paprikoita öljyssä
- 100 g kokonaisia manteleita
- 1 siivu paahtoleipää
- ½ rkl öljyä
- 2 tl chilitahnaa
- ½ tl chilihiutaleita
- 1 valkosipulinkynsi
- 2 tl balsamicoa
- 1 tl jeeraa
Persilja-paputahna | vihreä
- 1 puska tuoretta persiljaa
- 1 prk valkosia papuja suolaliemessä
- 2 rkl öljyä
- ½ sitruunan mehut
- 1 valkosipulinkynsi
- 1 tl mustapippurirouhetta
Yhdistä tahna-ainekset ja soseuta tasaiseksi joko teho- tai sauvasekoittimella. Lisää ripaus suolaa oman maun mukaan ja anna maustua jääkaapissa hetken ennen tarjoilua.
Karitsalihapullat | paistoaika 20 min | 200 °C
- 400 g karitsan jauhelihaa
- 2 siivua paahtoleipää
- 1 dl turkkilaista kevytjogurttia
- 1 kananmuna
- 1 tl kanelia
- ½ tl jauhettua kardemummaa
- 1 tl suolaa
- 2 puskaa tuoretta korianteria
Leikkaa paahtoleivistä reunat pois ja paloittele ison kulhon pohjalle. Kaada päälle jogurtti ja anna turvota viitisen minuuttia. Lisää loput aineksista ja mausteet. Mouhi käsin tasaiseksi seokseksi. Annan yleensä tässä vaiheessa lihapullataikinan maustua hetken jääkaapissa, mutta periaatteessa siitä voi kyllä alkaa vaikka heti pyörittää tasaisia palloja uunipellille.
Lihapullien kaverina syömme aina bulgurpilahvia. Bulgur on murskattua vehnää ja sitä voidaan käyttää tismalleen samalla tavalla kuin riisiä, couscousia ja pastaa. Bulgurvehnässä on kuitenkin verrokkejaan enemmän vitamiineja ja mineraaleja, kuten rautaa – rikkaan ravintoarvopitoisuutensa vuoksi sitä suositellaan etenkin kasvisruokavaliota noudattaville.
Kukkakaali–bulgurpilahvi | 4 annosta
- 4 dl bulguria
- 4 dl vettä
- 1 pieni kukkakaali
- 1 kasvisliemikuutio
- 1 rkl tomaattipyrettä
- 1 rkl öljyä
- 1 tl kurkumaa
Keitä kukkakaalia viisi minuuttia ja siirrä jäähtymään. Kuumenna kattilan pohjalla öljyä, tomaattipyrettä ja kurkumaa noin minuutin ajan, kunnes maut avautuvat. Lisää joukkoon bulgur ja sekoita. Kaada päälle vesi. Lisää kasvisliemikuutio ja anna kiehahtaa nopeasti. Laita kansi päälle ja siirrä pois levyltä. Anna hautua 10 minuuttia.
Pilko jäähtyneen kukkakaalin kukinnot kulhoon, hienonna tarvittaessa ja yhdistä sitten kypsyneen bulgurin kanssa.
Tämän ruoan ehdoton juomaseuralainen on argentiinalainen tuhti ja täyteläinen Famiglia Bianchin Malbec –
tosin ei tätä koskaan ole jäänyt lautaselle muruakaan ilman sitä.