Erään tiistain tarina
Parasta uudessa vastaanotossa on se että vierestä löytyy StikkiNikki ja sen täydelliset jäätelöt
Kirjoittelinkin edellisessä postauksessa että viime ajat ovat olleet heitteleväisiä. Tänään on ollut niin hyvä päivä että ajattelin tehdä siitä oman tekstinsä, ihan vain siksi että haluan jakaa iloisen päiväni maailman kanssa.
Aamukahvia juodessani katselin Netlixistä Bonesia ja mietin että millainenkohan tästä päivästä tulee. Aamupalan syötyäni siirryin ikkunalle katselemaan hiljaa ruskaan pukeutuvaa puustoa. Ruska on todella kaunis, siinä kun luonto riisutuu talvea varten on jotain maagista. Ne kaikki kirkkaat värit vasten harmasta taivasta, se vastaa melkein auringon paistetta kesällä pilvettömältä taivaalta.
Lääkärin luona tuntui menneen hyvin, uusi lääkäri alkaa vihdoin tulla tutuksi ja yhteinen sävel selväksi. Vielä on toki paljon epäselvyyksiä, mutta kaikki ajallaan. Roomaakaan ei rakennettu päivässä, näin saan usein kuulla.
Hyvin luistaneen jumpan jälkeen kävin koululla tyhjentämässä pukuhuoneen kaappini. Hieman haikeana toki, sillä se on ollut minun valtakuntani isossa sairaalassa viimeiset 1,5 vuotta. Tässä yhteydessä näin entisiä luokkalaisiani ja juttelin pitkän aikaa heidän kanssaan. Tajusin kuinka kovasti kaipaan entistä luokkaani ja kuinka hyvä luokka se on ollut. Samaan aikaan myös ymmärsin ettei nämä ihmiset katoa minnekkään vaikka vaihdan luokkaa. Edelleenkin kun he tulevat vastaan voimme vaihtaa kuulumisia ja lounastauoilla syödä yhdessä.
Myös opiskelut ovat sujuneet tänään omalla mittapuullani hyvin. Ei, en ole todellakaan lukenut tuntikaupalla tai sisäistänyt infektiokurssin salaista sisintä vaan olen pystynyt lukemaan keskittyen ja ymmärtäen lukemani. Jotain mitä ei ole tapahtunut päivittäin kuluneen kuukauden aikana.
Olo onkin siis useammasta syystä kevyt ja hyvä. Tältä ilmeisesti normaalien ihmisten elämä tuntuu, kelpaa minulle. Toivon että näitä hyviä päiviä tulee lisää ja että viimein saan palauduttua normaaliin elämään siten. Se onkin kauan kaivattu asia.
Mukavaa viikkoa ja nauttikaahan ruskasta!