Beer o’clock
Olimme ulkona terassilla syömässä koko karavaanimme kanssa ja täytyy todeta, että vauvan kanssa se nyt sentään on vielä aika helppoa. Hieman haastavampaa lyhytpinnaisen (varsinkin nälkäisenä – keltä lie tämän perinyt) taaperon kanssa, joka taitaa tähdätä Seppo Rädyksi, mitä nyt pikkuautojen heittelytahdista voisi päätellä.
Nykyään siis näillä rentouttavilla ravintolareissulla joudumme väistämättä jossakin välissä juoksemaan pojan perässä pitkin terassia, kun eivät nuo vipeltävät jalat vielä oikein pysy paikallaan eikä se kuuluisa oma tahto suostu noudattamaan kehotuksia, käskyjä tai hienovaraisia lahjontayrityksiä.
Mutta on siinäkin puolensa, tahatonta komiikkaa piisaa kuin Pulttiboississa, kun poika reteesti astelee vieraaseen pöytään, osoittaa pöydällä olevaa oluttuoppia ja tokaisee ”isin!”.
Nautinnollista perjantaita!