A lovely way to end a day

Mmm..kuuma suihku.

Se on yksi päivieni kohokohdista. Seistä puikkona kuuman veden valuessa niskaan, ja lähes torkkua vesihöyryissä. Mitä iho siitä tykkää? No en tiedä tykkääkö. Olen aina nauttinut kuumasta vedestä ja ottanut pitkiä suihkuja vaikka kuinka on kehotettu peseen haalealla ja nopeasti. Lisäksi käyn suihkussa päivittäin koska koen sen välttämättömyydeksi oman ihoni hoidossa.

Opusten ja asiantuntijoiden mukaan kuuma vesi poistaa iholta hyviä libidejä ja kuivattaa ihoa. Olisi kai viisasta totutella lämpöiseen veteen mutta mutta..Sen sijaan kiinnitin huomiota erääseen tekstiin jossa puolustettiin pitkiä suihkuja. Pointtina oli että pitkien suihkujen aikana iho ehtii imemään kosteutta (puhutaan n.15min suihkusta.) Suihkun jälkeen vielä kosteutta sitovat tuotteet päälle niin homma toimii.

Omalla kohdallani kuuma vesi lopettaa mahdollisen kovan kutinan enkä ole huomannut sen kuivattavan enempää kuin haaleakaan. Rasvaan itseni korvista varpaisiin joka tapauksessa pesun jälkeen. Kuuma suihku on minulle nollaushetki jossa saan itsekseni käydä läpi päivän tapahtumat ja pohtia elämää ja suunnitelmia. Suihkusta jää freesi olo kun ottaa lopuksi jääkylmän pikapyrähdyksen. Se raukeus on kyllä sen jälkeen menetetty 🙂

Kuuman suihkun puolesta

Tiesitkö että:

  • kuuma suihku voi lievittää lihasjumeja/kipua
  • oksitosiini-hormonin tuotanto lisääntyy joka lieventää stressiä
  • höyry avaa hengitysteitä ja kosteuttaa limakalvoja
  • korkean kuumeen voi saada laskemaan

Lisää kuuman ja kylmän suihkun hyödyistä voit lukea täältä.

 

kylpy.jpg

 

Kuva: Polyvore

 

kauneus iho mieli