Meidän Verson suunnittelua
Heippa taas!
Meidän oman Kastellin Verson suunnittelu on oikeastaan jo tehty. Sisustussuunnitelmat teimme jo kesällä, nyt viimeisimmät suunnitelmat, joihin olemme itse vaikuttaneet, ovat talon sähkösuunnitelmat, jotka lyötiin alkuviikosta lukkoon.
Kuten jo aluksi kirjoitin, olemme tehneet hankintasopimuksen Kastellin kanssa viime keväänä, jolloin meidän asuntomme Pöykkölässä lähti myyntiin. Asunto myytiin kesän aikana ja pääsimme toteutusvaiheeseen. Tähän saakka kaikki on mennyt hyvin. Paljon uutta on opittu, ummikkoja rakentamisasioissa kun olemme.
Meillä oli avulias Kastellin myyjä, joka vastaili myös ns. tyhmiin kysymyksiin mielellään ja nopeasti. Aluksi tämä projekti oli hankala hahmottaa. Oikeastaan siinä vaiheessa, kun valitsimme ja tapamisimme meidän vastaavan työnjohtajan, aloin hahmottaa rakentamisen kaikki vaiheet ja meidän vastuut täysin. Lupaprosessi oli yllättävän työläs meille aikatauluiltaan ja kuulemisineen. Meidän työnjohtaja on todella hyvä ja asiantunteva, avulias ja vastaa kaikkiin kysymyksiin. Onneksi.
Meillä on ollut todella selkeä kuva siitä, millainen meidän talosta tulee. Halusimme pienehkön, n. 100 neliöisen omakotitalon, jossa on avara keittiö- ja olohuone samassa tilassa, takka ja isot ikkunat. Teimme ensin Kastellin nettisivuilla Play-malliston taloa koskevan suunnitelman, mutta kun Kastellin myyjä esitteli meille Verson ja pääsimme katsomaan yhtä valmista Versoa, rakastuimme heti.
Meidän talosta tulee tällainen pienillä muutoksilla:
Oikeastaan suurin muutos tuohon on väri. Talosta tulee valkoisen sijasta tumma, koska meidän korttelissa kaavan mukaan talon värin tulee olla tumma. Myös autokatos on tumma.
Olen tehnyt sisutusvalinnat huoneisiin ja minusta oli ihana käydä näitä materiaaleja Puustellilla läpi:
Ylempänä kodinhoitohuoneeseen ja alempana keittiöön valitut materiaalit.
Yllättävintä tähän saakka on ollut kaikki ne liikkuvat osat projektissa, jotka täytyy hallita eri vaiheissa. Lupavaiheessa kaupunkiin päin piti osata toimitaa oikeat kuvat ja suorittaa oikeat kuulemiset. Sen jälkeen piti käydä läpi LVI-suunnitelmat, sähkösuunnitelmat, perustussuunnitelmat, kalustesuunnitelmat ym. ja kaikki tulevat eri paikoista. Mutta meillä kaikki on mennyt hyvin ja ollaan oltu aktiivisia koko ajan itse kyselemisessä ym.
Tänä aamuna meidän tontilla näytti tältä.
Maatyöt ovat tämän päivän aikana valmistuneet sille mallille, että sokkeli voidaan valaa ja perustukset tehdä. Sen jälkeen on ulko- ja sisätäyttöjen aika. Sitten odotellaankin taloelementtien toimitusta Kastellilta. Meille sattui todella ammattitaitoinen porukka maatöitä tekemään ja olen todella luottavainen ja iloinen sen suhteen.
Toivotaan, että kaikki menee jatkossa yhtä hyvin kuin tähän saakka. Nyt pitää viikonloppuna miettiä kaikkea muuta ja maanantaina taas sitten takaisin työmaalle katsomaan sokkelin valmistumista.
Essi V.
Essi