Fyysistä ja henkistä hyvinvointia etsimässä

Viime vuonna tähän aikana olin  ollut kotona yli 2 kuukautta. Jälkeenpäin ajateltuna tämä itsestä riippumaton pysähdys antoi hetken aikaa ajatella, miten haluan jatkaa elämääni ja miten haluan elää loppuelämäni. Kotona ollessani sain kipinän liikuntaan ja uskalsin kokeilla uusia liikuntamuotoja. Töihin palattuani yritin aluksi liikkua säännöllisesti,  mutta hetken kuluttua huomasin olevani todella uupunut ja väsynyt työstä enkä jaksanut liikkua yhtä paljon kuin kotona ollessani.

Tunsin, että en saa työstäni sitä mielihyvää ja iloa mitä olin kuvitellut. Näin yöt painajaisia ja heräilin useamman kerran yössä ja olin koko ajan väsynyt. Yritin purkaa turhautumista kotimme sisustamiseen ja remontointiin ja sainkin  siitä iloa ja nautintoa. Kuitenkin minulla oli koko ajan ahdistunut olo ja odotin malttamattomana koko syksyn yhteistä lomaamme Kanarialla. Lomaviikon aikana luin paljon, kävin aromaattisissa hoidoissa, joogasin ja nukuin kellon ympäri. Oloni olikin energinen  lomalta palattuani.  

Olin päättänyt lomallani, että tästä vuodesta tulee erilainen. Aloitin uudestaan säännöllisen liikunnan ja uutena lajina sisäpyöräilyn,  johon jäin heti koukkuun. Vaikka töissä oli raskasta, menin töiden jälkeen liikkumaan ja huomasin oloni paranevan aina liikunnan jälkeen. 

Päätin myös käydä työterveyslääkärin juttusilla ja otattaa varmuuden vuoksi kaikki mahdolliset kokeet epämääräisten oireiden selvittämiseksi. Kokeen tulokset olivat erittäin hyvät ja sain siitäkin positiivista energiaa.

Minua auttoi myös se, että sain sanottua suoraan esimiehelleni, mitkä asiat minua harmittavat. Tuntui kuin kivi olisi lähtenyt sydämestäni. Mikäli en voi vaikuttaa työhöni, on aiva turha murehtia joka yö työasioita. Minulla on kuitenkin työpaikka isossa konsernissa, ihanat työkaverit, paljon ystäviä ja rakas perheeni.

Olen myös huomannut taas kerran, että kun lähden aamulla töihin ajatellen erilaisten mielikuvien avulla mukavia ja positiivisia asioita päivästä tulee parempi. Totta kai minulla on työssäni myös onnistumisen hetkiä ja saan voimaa ihanista työkavereistani.  Meillä on hyvä yhteishenki ja nauramamme paljon.

Minusta on ihanaa kirjoittaa pitkästä  blogiani ja olen taas aloittanut asukuvien tekemisen.

Kevät tulee kohisten, odotan innolla kevään matkoja yhdessä mieheni kanssa ja eritoten juhannuksen jälkeistä viikon pyöräilymatkaa Alsacen viinialueelle hyvien ystäviemme kanssa.

Liikunnasta, kulttuurista ja ystävistä saan voimaa tehdä uusia juttuja kuten,  Andiata private shopping illan järjestäminen maalikuun alussa; rakastan olla muodin ja sisustuksen parissa ja siitä onkin tullut minulle harrastus, jota tykkään tehdä vapaa-aikana.

Ehkäpä seuraava kerran postaan muutaman asukuvan.

Suhteet Oma elämä Mieli