Ajatuksia uudesta vuodesta

Tuntuu tosi hassulta, että nyt on jo vuosi 2021. Jotenkin en oo vaan ehtinyt hyväksymään sitä, vaikka tätä vuotta onkin kulunut jo viikko.

Mulla ei oo oikeestaan koskaan ollut tapana tehdä lupauksia uudelle vuodelle. Joskus oon luvannut yhden tai kaksi asiaa, joissa on vaikeaa epäonnistua. Kerran oon kyllä luvannut venytteleväni niin paljon, että venyisin spagaattiin, mutta niin kuin arvata saattaa en venytellyt läheskään tarpeeksi.

Monesti oon tehnyt lupauksien sijaan muutaman tavoitteen, jotka on vuoden aikana saattaneet muotoutua hieman alkuperäisestä. En ota kaikkia näitä tavotteita ihan tosissaan, vaan ne toteutuu jos sattumalta käy niin. Vuoden aikan ehtii tapahtua ihan älyttömästi ja joskus ne asiat, jotka oon vuoden alussa asettanut tavoitteiksi, ei tunnu loppuvuodesta enää niin tärkeiltä.

Oon ottanut tavaksi kirjoittaa joka vuosi muutama päivä ennen uutta vuotta kirjeen itselleni vuoden päähän. Yksi ihan parhaista jutuista uudessa vuodessa on se, että saan avata sen vuosi sitten kirjoitetun kirjeen. Etenkin, kun on ehtinyt täysin unohtaa, mitä kaikkea kirje sisältää.

Viime vuosi oli kaikkea muuta, kuin osasin odottaa, mutta siinä oli myös paljon upeita hetkiä ja sain paljon ihania muistoja. Tähän mennessä ainakin mulla on hyvä fiilis tästä vuodesta, toivotaan että saadaan jatkaa samalla fiiliksellä mahdollisimman pitkään!

Vaikken lupauksia tänä vuonna teekkään, toivoisin, että vuonna 2021 lukisin enemmän kirjoja, oppisin rentoutumaan ja kokeilisin uusia asioita.

Toivottavasti sun vuosi 2021 on lähtenyt hyvin käyntiin,
Tuuli <3

koti ajattelin-tanaan