5+1 tapaa, miten Teho-osasto minua huijasi

Ammatinvalinta on siitä jännä juttu, että sen joutuu tekemään aika arvauksen varassa. Ja nuorena. Vai monellako meistä oli silloin 19-vuotiaana selkeäkin käsitys, mitä hallintotieteiden maisteri tai sosionomi oikeasti tekee? Lääkäri on tietty sinällään selkeämpi kokonaisuus, mutta oikeastihan olin itse käynyt koululääkärin terveystarkastuksissa ja valittamassa flunssaa, eli mitään suurempia visioita ei ollut. 

ER, George Clooney, from left, Julianna Margulies, Anthony Edwards, Eriq La Salle and Noah Wyle

Näin meilläkin töissä aina juostaan. 

Näin ajaudutaan sitten tv-maailman puolelle. Edelleenkin väitän, että kaikki jotka eivät myönnä Teho-osaston olleen merkittävä tekijä ammatinvalinnassaan, valehtelevat. Tässä menetelmässä on nyt tietty pieniä puutteita.

1. Keskivertosairaalatyöläinen ei näytä George Clooneyltä. En tiedä miksi, ja toivoisin asiaan parannusta. Ehkä tähän liittyen myöskään henkilökunta ei jatkuvasti vaihda seurustelukumppania osaston sisällä.

2. GSW to the chest – vammat ovat jotenkin melko harvinaisia Suomessa. Tavallaan siis tietty hyväkin, ettei ole enempää ampumavammoja, mutta jostain syystä sarjassa esitettiin vähemmän näitä 3 päivää kuumetta 37.2, nuhaa ja kurkkukipua -potilaita. Että adrenaliinikoukkua on sillee turha kehitellä näistä potilaista.

3. Kukaan ei odota helikopteria katolla. a) meidän alueella ei ole helikopteria b) helikopterilla ei yleensä siirretä potilaita. 

4. Katolla ei myöskään käydä filosofisia keskusteluita. Suurin osa ensiavuista on rakennettu kansanterveyslain jälkeen 70-luvulla, jolloin jostain syystä muotia olivat 1-kerroksiset punatiilirakennukset. Nimittäin olishan se nyt hienoa purkaa tuntoja suurkaupunkia katsellen, toisin kuin sellaisessa toimistorotan kolossa, joka on koristeltu 80-luvun lääke-edustajien jättämillä anatomian tauluilla.

5. Tuntoja ei myöskään pureta heittelemällä koreja ambulanssiovella. Osittain ehkä siksi, että n 9kk vuodesta on talvi. Liukkaiden aikaan vois tietty järjestellä jotain lätkäturnauksia ovelle, että jos niitä rannemurtumia ei ennestään ollut ni sitten ainakin olis. 

+1. (se ainut oikeasti merkittävä tekijä) Suomessa ei edes ole akuuttilääkäreitä kuten amerikkalaisessa järjestelmässä. Suomessa jokainen erikoisala hoitaa omansa, kirurgit omansa, sisätautilääkärit ja neurologit omansa jne. Isossa maailmassa sen sijaan on kaikkien alojen superpäivystäjiä, jotka ova spesialisoituneet nimenomaan tähän alkuvaiheen diagnostiikkaan ja hoitoon. Tällaista ollaan virittelemässä, mutta käytännön toteutus jää nähtäväksi. 

+ 2 (bonuspiste, toinen oikeasti merkittävä asia) Stetoskooppia ei pidetä kaulan ympäri. Oikeasti. Vaikka se näyttäis kuinka siistiltä. Se on ihan prkeen paljon tiellä jos sitä pitää siinä. Ainut oikea vaihtoehto on takin taskussa. Kaulan ympärillä stetareita pitävät vain fuksit, jotka on katsonut liikaa Tehistä eikä oo vielä tajunneet tätä elämän kylmää faktaa. 

puheenaiheet ajattelin-tanaan tyo
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.