Kiasma aukeaa pian.
Ja 13.3 Kiasmassa aukeaa Robert Mapplethorpen valokuvanäyttely! Jee! Vink vink! (Kiasma on ollu suljettuna remontin vuoksi, jos et tiennyt).
Robert Mapplethorpe on yksi lempi valokuvaajistani. Hän kuvasi 70- ja 80-luvulla newyorkissa mustavalkokuvia elämästään ja siihen kuuluvista ihmisistä. Kuvissa esiintyi usein alastomuutta, homoseksuaaleja ja sadomasokismia. Kuvat aiheuttivatkin suurta kohua ja puhututtavat edelleen. Yksi Robert Mapplethorpen valokuvauksen aiheista oli myös hänen läheinen ystävänsä Patti Smith, jota hän kuvasi paljon. Hänen tunnetuin valokuvansa onkin Patti Smithin Horses-albumin kansikuva.
Lainaten Johannes Kosken kirjoitusta Kiasman blogissa:
” Kiasman museojohtajan Pirkko Siitarin sanoin Mapplethorpen työt herättävät kysymyksiä ystävyydestä, suvaitsevaisuudesta ja seksuaalisuuden eri muodoista; aiheista joiden merkitys ei ole vuosien saatossa vähentynyt tippaakaan.
Pariisiin Grand Palais’n ja Kiasman yhteisprojektina toteutetussa suurnäyttelyssä Mapplethorpen tuotannosta on valikoitu 250 teosta, joiden joukkoon mahtuu niin tunnettuja kuin vähemmälle huomiolle jääneitä töitä. Sadomasokististen sessioiden, aikansa kulttuuriskenen kerman, herkkien kukka-asetelmien ja Manhattanin kujien tuntemattomien sankareiden kuvat tarjoavat ainutlaatuisen mahdollisuuden uppoutua Robert Mapplethorpen kauniiseen maailmaan.”
”When I have sex with someone I forget who I am. For a minute I even forget I’m human. It’s the same thing when I’m behind a camera. I forget I exist.”
-Robert Mapplethorpe
”Robertista on puhuttu paljon, ja lisää tullaan puhumaan. Nuoret miehet lähtevät hänen jäljilleen. Nuoret tytöt pukeutuvat valkoisiin mekkoihin ja itkevät hänen kiharoitaan. Hänet tuomitaan, häntä jumaloidaan. Hänen riettauttaan paheksutaan, sitä romantisoidaan. Totuus löytyy viimein hänen taiteestaan, joka on taiteilijan ruumiillinen hahmo. Se ei rapistu. Sen arvoa ei ihminen tunne. Sillä taide viestii Jumalasta, ja Jumalalle se pohjimmiltaan kuuluu.” -Patti Smith
Lukaise tästä vielä hyvä teksti aiheesta.