”Sinkkunaiset ovat liian nirsoja. Sun pitää antaa sille kunnolliselle miehelle mahdollisuus!” (Ei muuten tarvi, jos en halua.)
”Matti on just sellainen kunnollinen, luotettava ja kiltti mies, joka sulle sopisi. Se katseleekin sua niin nätisti. Rohkaiset vähän sitä, niin siinä ois!”
”Mä oon niin hyvä ja kiltti mies, etten kelpaa nirsoille naisille. Oon liian nice.”
”Mikset sä menis sen mun miehen työkaverin kanssa lasilliselle? Se on ehkä vähän nössö, mutta ei ainakaan pettäis ja jättäis.”
”Mikset laske sun standardejas? Kuvitteletsä itsestäs jotain?”
”Jos miehet sais enemmän seksii, ei ois kouluampumisii ja muuta.”
*
Käsi sydämellä:
Jos olet naisoletettu, oletko selvinnyt elämästäsi ilman tällaisia ehdotuksia, näkemyksiä ja kyselyitä? Jos olet, hienoa.
Ja jos olet miesoletettu, onko sinulle esitetty vastaavia kysymyksiä?
*
Ystäväni oli ollut treffeillä. Työkaverin miehen työkaveri oli kuulemma ”liian kiltti ja hyvä mies” ihan kenelle tahansa. Mies oli hajuton, mauton, ylpeä, konformistinen ja ennakkoluuloinen. Hänellä ja ystävälläni ei ollut mitään muuta yhteistä, kuin syntymäkaupunki (Vantaa), syntymävuosikymmen (1980-luku), tutkinto yliopistosta ja äidinkieli (suomi). Ystäväni oli hyvin työlääntynyt selitettyään työkaverilleen, miksi toisia treffejä ei tulisi. Kaiken inttämisen jälkeen hän oli tuiskahtanut kiukkuisesti, oliko hänet markkinoitu miehelle yhtä säälittävillä argumenteilla. Ei kuulemma, mies on aina vain valittanut emännän puutetta.
Minusta on aivan helvetin uskomatonta, että vielä 2020-luvulla naisia syyllistetään siitä, että ”kiltti” mies ei kelpaa. Tai joku ”hyväksi” jonkun ulkopuolisen mukaan luokiteltu mies olisi ”oikeutettu” naisseuraan. Eikö naisella ole oikeutta vaatia, että mies on kiinnostava, hauska, huumorintajuinen, omillaan toimeentuleva – sellainen, jonka kanssa on oikeenlaista kemiaa ja hyvä fiilis? Eikö muka?
Milloin miesten on käsketty laskea standardejaan?
Milloin miehiä on kutsuttu nirsoiksi?
Milloin miehelle on sanottua, että hänen nirsoutensa vuoksi Suomessa on turhautuneita väkivallantekijöitä?
Milloin naisten SAAMAN seksi vähyys selittää yhteiskunnan ongelmia?
Miksi helvetissä minä edes joudun kirjoittamaan tällaisesta asiasta?