Resepti 13: Paistettua nieriää ja perunamuussia

Lauantaina Avocado osti ja valmisti ensimmäisen kerran nieriää. Kala on tervetullutta vaihtelua kanalle ja punaiselle lihalle, ja nieriä on vaihtelua ainaiselle lohelle ja tonnikalalle.

Tämän aterian teimme yhdessä mieheni kanssa. Kaupan kalatiskiltä löytyi hyvännäköistä suomalaista nieriää, jonka kieritimme vehnä-korppujauhoseoksessa, suolassa ja pippurissa. Paneroinnin eli leivittämisen jälkeen kalafileet paistettiin runsaassa ruokaöljyssä ja voissa. Kalan kanssa söimme perunamuussia, johon laitettu voin ja punaisen maidon määrä aiheuttaisi varmaan jollekin terveysasiantuntijalle hengenahdistusta.

Nieriä maistui ainakin meille erinomaisen hyvin. 🙂

dsc_2339.jpg

dsc_2345.jpg

dsc_2341.jpg

Metallinen perunanuija on vähän huono valinta päällystetyn kattilan kanssa, kannattaisi mieluummin käyttää puista perunanuijaa, jos sellainen löytyy.dsc_2342.jpg

Koti Ruoka ja juoma