Mihin mennä Balilla?
Meidän reitti Balilla oli aivan täysin meidän omien pikkupäiden suunnittelema. Kuta 6 yötä (päiväreissut eteläkärkeen, Sanuriin, Uluwatu temppeliin ja Tanah lottiin), Padangbai 3 yötä, Amedissa (joulun yli) 4 yötä, Ubud 2 yötä, Canggu 3 yötä, Seminyak 2 yötä (uusivuosi) ja lopuksi palasimme alkuun ja olimme vielä siinä Kutalla 2 yötä. Päädyimme tähän sillä perusteella, että miten 23 päivän aikana pystymme näkemään monta paikkaa, mutta kuitenkin ilman ”pää kolmantena jalkana” -tuntua. Täytyy tunnustaa, että nyt jo muisti pätkii…
Kuvien kera pikkuselitys jokaisesta paikasta!
Kuta
Nätti paikka, mutta täytyy sanoa, että ehkä en sinne menisi uudestaan, sillä Kuta on juuri pahin turistipaikka, tai oikeastaan tuo koko länsirannikko. Ennen joulua oli suhteellisen rauhallista, mutta palatessa sinne uudenvuoden aikaan niin voi herran jestas sitä ihmismäärää! Sinne mentiin oikeastaan sen vuoksi, että otettiin hotelli läheltä lentokenttää ja päätettiin, että Kuta on meidän sellainen ns. tukikohta, jossa vähän ensin tutustutaan meininkiin, josta on helppo vuokrata myös mopo ja sitten palata sinne taas lähelle lentokenttää. Eteläkärjessä käytiin päiväseltään ja siellä näytti nätiltä, mutta ehkä enemmän kalliimpaa resort-meininkiä, jota me ei kuitenkaan lomalta haeta. Sanurista ei jäänyt hirveän nätti kuva, kun käytiin päiväseltään ja kaikki tiet aivan tukossa ja täynnä ihmisiä, heti tuli sellainen no no-fiilis. Tanah lot, suosittelen, täysin turistipaikka, mutta nätti. Uluwatutemppelit sama, kannatti myös käydä katsastamassa! Ja ehdottomasti mopon vuokraus! Sillä pääsee myös niin näppärästi puikkelehtimaan kun on ruuhka. Ja tosissaan ei montaa kymppiä (euroissa siis) maksanut koko kolme viikkoa!
Paljon kuvia tulossa!!
Kuta beach
Uluwatu temple
Tanah lot
Badangbai
Ehdottomasti lemppari! Pikkuruinen kalastajakylä, jossa kävellen pääsi mihin vain. Rannat ihanaa hiekkaa, paljon snorklauspaikkoja, kirkas sininen vesi! Edullisempaa, rauhallista, ystävällistä, kaikki oli kyllä parasta!
Amed
Nätti paikka, mutta hirveän rauhallinen, mihinkään ei päässyt kuin mopolla, eikä täällä ollut oikein mitään. Lisäksi rannat olivat näin lähellä vuoria pelkkää kiveä, ei siis oikein päässyt rannalta hyvin uimaan. Onneksi oli allas hotellilla. Meillä oli täällä ihan huippumukava oma bungalow. Ehkä sellainen piilopaikka, kun haluaa olla rauhassa. Ja ihmisiä ei todella ollut paljon, tai ei ainakaan näkynyt. Todella rauhallista. Kannattaa käydä, mutta ei ehkä pidemmäksi aikaa, ellei halua vain olla hotellilla ja rentoutua!
Ubud
Ubudista ehdittiin oikeasti vain pintaraapaisu, sillä oltiin perillä illalla, siellä yksi kokonainen päivä ja seuraavana aamuna jo canggua kohti. Mutta siis.. Paljon, paljon kauppoja ja kaikkea, myös paljon ihmisiä, mikä oli tietty miinus. Ubudissa kyllä viihtyisi kauemminkin shoppaillen ja kierrellen, kaunis kulttuurikaupunki. Huonoa on se, että ei ole rannikolla.
Canggu
Meillä oli vähän ”mälsä” hotelli, mutta mopolla pääsi vaikka mihin ja kävelymatkan päässä oli rantsu sekä muutamia ruokapaikkoja, kun vain etsi. Canggu on surffareiden suosima paikka ja voi että mitkä ihanat aallot, oli niin hieno uida! Täältä läydettiin koko reissun paras ravintola, edullista ja niiiiiin hyvää, ettei mitään rajaa, siis huh. Siellä käytiin pari kertaa aamupalalla ja lounaalla sekä päivällisellä. Parhaat tuoreet mehut, pääruuat ja jälkkärit. Jälkkärinä sai mm. uppopaistettuja Oreo-keksejä jäätelöllä!! Hinta muistaakseni alle 2 euroa, ja siitä riitti meille kahdelle.
Canggusta sen verran, että en edes ole varma, mikä siitä on sitä varsinaista Canggua, kun se on vähän kuin ohikulkupaikka jollain tavalla. Siellä oli kyllä paljon kaikkea, mutta en ole varma, mikä se kaupunki just oli! Ja siitä kun lähti rannikkoa pitkin niin tuli ravintoloita ja kauppoja, joka sit kai oli Canggua vielä, ehkä, ja sit alkoikin jo toiset kaupungit heti perään. Se koko rannikko on vähän kuin yhtä isoa letkaa kaupunkia kaupungin perään. Suosittelisin kyllä!
Viimeisiä aurinkoisia päiviä. Meidän vika viikko oli melkein koko ajan pilvistä, tää tais olla ainoa aurinkoinen päivä joulun jälkeen ja uudenvuoden aikaan ennen kuin lähdettiin.
Seminyak
Aivan Kutan tuntumassa, vissiin oikeasti jo Pohjois-Kutaa, niinkuin Canggukin taitaa olla. Seminyak yhdistyy Kuta beachiin todella nopeasti, kun rantaa pitkin käveli, ei montaa kilometriä ollut. Paljon kauppoja ja ihmisiä, todella suosittu paikka. Ja kallis! Seminyakin ja Kutan alueet on niitä pahimpia turistialueita, jonne en sen takia uudelleen ehkä menisi, sillä kaipaan rauhaa, samoin Tapsa. Oltiin täällä uusivuosi. Koko paikka oli aivan tukossa ja oli jopa aivan erilaista olla Kutalla alkulomasta. Tajuttiin, että silloin oli rauhallista. Nyt ei tuntunut mopollakaan pääsevän eteenpäin. Uutenavuotena istuttiin taksissa varmaan tunti ja matkaa 4 kilometriä. Kello oli jotain 3, oltiin aivan litimärkiä ja kylmissään, kun koko yö satoi, eikä vaan millään jaksettu enää kävellä!
Perään vielä siitä Kuta beachiltä kuvia