Mitä tänään syötäisiin?

Mitä meillä syödään?

IMG_20141006_180310.jpg

Paljon lihaa, vihanneksia, kasviksia, hedelmiä, marjoja. Usein pääruoka koostuu lihasta, joka vaihdellen on kanaa, jauhelihaa, pihviä tai kalaa. Lisukkeena lanttu tai bataatti ja/tai salaatti plus raejuusto extrana. 

Meillä on harvemmin lisukkeena perunaa, pastaa tai riisiä. Couscous (täysjyväversio) on uusin tuttavuus, jota olen pari kertaa kokeillut vaihtelun vuoksi. Yllämainittuja lisukkeita käytetään harvoin sen vuoksi, että kumpikaan meistä ei ole ikinä perustanut ruokavaliotaan niihin, vaan molemmat ollaan lihansyöjiä henkeen ja vereen ja vihannekset sekä kasvikset korvaavat hyvin nuo. Plus minä itse olen monta vuotta karttanut pastaa ja riisiä niiden korkeiden kaloripitoisuuksien vuoksi. Mutta en niin, ettenkö voisi niitä syödä. 

IMG_20150208_183417.jpg

IMG_20140930_153115.jpg

Leipä…

Rakastan leipää, voisin syödä sitä päivittäin, ja paljon. Huomasin kuitenkin joulukuun reissussa, kun leipä ei kuulunut ruokavalioon, että vatsani voi todella paljon paremmin kuin syödessäni leipää, joten nyt joulun jälkeen olen pyrkinyt olemaan syömättä. Pari kertaa olen kyllä ”sortunut”, ja kyllä sen heti huomasi olossa. En olisi uskonut, että vaikutus on näin suuri!

IMG_20141106_194219.jpg

IMG_20141015_164356.jpg

Esimerkki arkipäivän ruokavaliosta:

Aamupalaksi mukaan kouluun Skyr, porkkanoita tai keittokinkkua ja porkkanoita. Lisäksi juon paljon sitruunavettä sekä normivettä heti aamusta alkaen.

Lounas koulussa, mitä sattuukin olemaan, paljon salaattia ja vihannesmössöjä sekä lihaa, jos mahdollista. Jos sattuu olemaan vain makaroonilaatikkoa, kyllä syön.

Välipala kotona on kinkkua tai hedelmä/marjarahkasmoothie. Jos menen töihin suoraan koulusta, välipalana toimii proteiinipatukka.

Päivällinen meillä yleensä päivän suurin ateria ja silloin syödään kuten kuvissa näkyy, mm. lihaa, salaattia, lanttua ja raejuustoa.

Viikonloppuna melkein samoilla mennän, mutta syömiskertoja kolmesta neljään ja usein panostan enemmän näihin smoothieihin. Jos olen töissä, niin siellä sitten tauolla salaattia pihvillä (tai ruisleipä pihvillä ja salaatilla).

Alkoholi on paheeni, oikeastaan kuiva omenasiideri ja valkoviini. Nyt kun yritän pienillä muutoksilla painoa tiputtaa, olis vajaa 20 pudotettavana, niin se alkoholi on pieni kompastus. Ei sitä hurjasti tule juotua, mutta siitä tulee niin nopeasti ylimääräisiä kaloreita, eikä se kropassa tee hyvää. Mulla menee kaiken lisäksi todella helposti yöunet. Nyt on onneksi viikonloppu täynnä töitä, niin ei varmaan tuu juotua edes sitä yhtä. Karkki ja muut herkut ovat joskus olleet suuressa osassa ruokavaliotani, mutta kun en syö sokeria, ei sitä tee edes mieli. Me kyllä syödään terveellisesti, pitää vaan muistaa ne annoskoot!

IMG_20140929_201054.jpg

Ompa huonolaatuisia kuvia kun kännykällä ottaa ja muuttaa isoiksi… Pitää varmaan opetella käyttämään tota meidän järkkäriä. En vain ikinä ole ollu mikään kuvailijatyyppi. Tai pidän kuvien ottamisesta, mutta en jaksa siirrellä niitä koneelle ja muokata niitä. Laiska mikä laiska.

 

hyvinvointi terveys mieli liikunta