Elämäkerta
Tässä tekstissä on minun elämäkerta, jossa olen käyttäny fiktiivisiä asioita. Kohdat löytyy lihavoitu neena värillä tekstissä. Tämä elämäkerta on vähän pitkä, mutta ei ole kumminkaan kirja. Täältä on jätetty jotain asioita pois. Antakaa mielipiteenne kommenteissa tästä elämänkerrasta. Hyvää lukemis hetkeä!
Espooseen syntyi 20.12.2002 tyttövauvalla, joka sai nimen Sini Amanda Kettunen. Hän oli tosi iloinen tyttö jo syntymästä asti. Vanhemmat sai hänet kotiin muutaman päivän päästä. Silloin hänen ensimmäinen jouluna kahden isoveljen kanssa oli. Hän oli perheen oma prinsessa, josta aina joku katto perään ja huolehti hänestä. Veljet olivat aina katsomassa, kun Sini itki, että mikä hänellä oli aina hätänä. Sinin luona kävi paljon sukulaisia pappa, mummi ja kummi. Ja muita paljon vanhempien kavereita ja veljen kavereita. Uusi vuosi alkoi ja Sini oppi kaikkea uutta.
Sini vietiin helmikuussa mökille ensimmäistä kertaa, hän itki tosi paljon autossa, mutta kun hän huomasi, ettei ole mitään hätää niin hän lopetti itkemisen ja katseli ikkunasta vastaan tulevia autoja.Häntä oli mökillä vastassa mummi, pappa ja kummi. Hänen kanssaan oltiin, tosi paljon ulkona käytiin näyttämässä paikkoja. Veljet kertoivat ja näytti Sinille, miten lasketaan mäkeä pulkalla ja lupasivat hänelle, että kun hän kasvaa niin voidaan mennä laskemaan mäkeä yhdessä. Sitten tuli ilta ja lähdimme mökiltä kotia, kotimatka meni hyvin väsyneissä tunnelmissa. Veljet ja Suvi nukkuivat koko matkan kotia.
Sitten alkoi taas arki ja sitä sitten kesti kesäkuun alkuun asti. Sini oppii kaikkea uutta ja hän on yhtä iloinen lapsi vieläkin. Sini sai kesäkuussa viettää tosi paljon aikaa Veljien kanssa, kun heillä alkoi kesäloma. Sini kesälomalla kävi sukulaisilla ja oli tosi paljon heidän mökeillä. Sini tykkäsi silloin istua autossa tosi paljon. Kesällä oli juhannus, jossa oli Sinin ensimmäinen juhannus ja josta hän näki heidän perheen juhannusperinteet. Sinin juhannusperinteet pysyivät koko ajan samana ja hän aikoo ne jakavat eteenpäin omille lapsille, ja tekee joka juhannus samat jutut. Sinin vuodet kuluivat aina saman tavalla oppi kaikkea ja nautti elämästä.
Sini sai pikkusiskon vuonna 2004 helmikuuta, josta tuli toinen prinsessa perheeseen. Veljet kantelivat ja hoiti molempia yhtä paljon. Sinille tuli opeteltavaa siinä, ettei hän ei ole ainoa jota hoidetaan ja hän ei saa heti ruokaa tai tulla ottamaan sängystä pois heti. Sini ja hänen pikkusiskonsa olivat saaneet kaikki sukulaiset ja perheen sormen ympäri.
Sini lähti perheen kanssa Tukholmaan, kun hän oli 3 vuotias. Perheen kanssa he kävivät Tukholmassa kuninkaanlinnassa, vaikka sää oli kurja. Sinin perhe meni linja-autolla linnaan ja kun he ovat jäämässä pois, kun Sini sanoo reippaasti ruotsiksi kiitos paljon. Hän oli opetellut sen sanomista koko matkan, jolloin matka meni nopeasti Sinin mielestä. Kun he palasivat takaisin laivaa, siitä tuli ikimuistoinen paluumatka. Sini ja hänen pikkusiskonsa pääsivät tapaamaan kapteenia ohjaamon ja pääsivät kuuleman, sitä kuinka laivaa ohjataan. Sitten he saapuivat kotiin ja taksi matkalla Sini nukahti ja heräsi kun olivat kotinsa pihalla.
Sini aina istui imurin päällä, kun äiti päivisin imuroi, koska se oli kivaa hänen mielestään. Hänen pikkusisko teki sitä samaa. He tippuivat aika monesti imurin päältä, mutta sitten he nauroivat ja nousivat takaisin ylös istumaan imurin päälle. Sinin äiti ei oikeastaan tykännyt siitä, koska se imuri samui, jos he sattuivat istumaan sen napin päällä. Jolloin Sinin äiti imuroi yleensä silloin kun Sini ja hänen pikkusisko nukkuivat.
Sini aloitti päiväkodissa, kun hän oli 4 vuotias. Päiväkodissa Sinin ikäisiä oli neljä muuta lasta ja sitten oli kaksi muuta ryhmä, jossa oli pienempiä. Sinin tunsi päiväkodista yhden ihmisen, joka oli hänen kanssaan saman ikäinen, koska se asu samassa kerrostalossa kuin Sini. Niiden neljän kaveruksen nimet ovat Jere, Olivia, Leo ja Matias. Me käytiin jokainen jokaisten synttäreillä, me oltiin tiivisporukka. Sinin päiväkodissa tehtiin tosi paljon retkiä lähellä olevaan leikkipuistoon ja metsään. Sini oli aina iloinen lapsi ja pelleili päiväkodissa aina joskus niitten kavereitten kanssa.
Sitten Sinille tuli eteen vuoden päästä päiväkodista siirto eskariin, mutta jokainen heistä tuli samaan eskariin Sinin kanssa. Sini sai uuden ystävän esikoulussa nimeltä Arttu. Sini pitää nykyäänkin yhteyttä tähän Arttu. Sini oli esikoulussa vuoden, kun hänen piti muuttaa pois Espoosta Lepsämään. Sini kumminkin yhteyttä niihin neljään ystävään Jereen, Oliviaan, Matiakseen ja Leoon. Siniltä huomattiin tässä vaiheessa lukihäiriö. Sini joutui käymään puheterapiassa ala-asteella ja myös yläasteen seiskaan asti.
Kesä meni muuttamisessa ja mökillä olemisessa. Sitten tuli elokuu ja hän joutui aloittaa koulun uudessa koulussa ilman kavereita, eikä tuntenut ketään koulusta. Sinin luokalle tuli viisi tyttöä ja seitsemän poikaa. Hänen luokassa oli yhdistetty luokka, jossa oli vuoden vanhempia oppilaita. Sini meinattiin jättää luokalle, koska hän ei osannut lukea niin, hyvin kun piti osata. Mutta lääkäri kirjoitti lausunnon Sinin lukihäiriöstä, jonka takia häntä ei jätetty luokalle. Näin se jatkui nelosluokalle asti. Vitosella hänen ja rinnakkaisluokka yhdistettiin kahteen eri luokkaan, josta molemmissa luokan koosta tuli noin 20 henkilöä. Sini riiteli osa kavereitten kanssa, josta he saivat sovittua koko jutun ala-asteella eikä se jatkunut yläasteella. Sinin ala-aste meni hyvin, vaikka häntä ja sen parasta kaveria Julia kiusattiin, mutta se ei loppunutkaan ala-asteella.
Sitten hypätään kin vähän taakse Sinin kolmosluokkaan. Sini oli ala-asteella kolmosluokan kotiopetuksessa, koska hän kaatui ja jalassa murtui kahdesta kohtaa luut. Hän istui pyörätuolissa koko vuoden melkein ja keikkaili yhdellä jalalla siellä mihin hän ei saanut pyörätuolia. Hän kävi koulussa maanantaina ja tiistaina yhdestä kolmeen ja muina päivinä hän teki tehtävät kotona. Hänen kaverit kävivät kylässä ja piirsivät ja kirjotti kaikkea hänen kipsiin mistä tuli tosi hienon värinen. Kun vuosi kului ja oli kipsin otettu pois hän muista sen fiiliksen, kun se olisi tapahtunut eilen. Sini lähti siitä suoraa kävelemään siitä ilman mitään vaikeuksia ja osasin kävellä ihan niin hyvin, kun olisi kävellyt eilen. Sinin ei tarvinnut käydä myöskään sen takia fysioterapiassa. Hän pääsi jatkamaan heti lentopalloa kin eikä hänen tarvinnut opetella edes kävelyä. Sini oppi arvostamaan tämän takia elämää ja sitä että hän voi kävellä kaikilla se ei ole mahdollista. Palataanko takaisin siihen mihin jäätinkin.
Sini aloitti ala-asteella lentopallon mikä tuli hänelle koko elämän, hänen unelmansa oli se, että hän pelaa joskus suomen naisten maajoukkueessa. Hän pelasi lentopalloa neljä kertaa viikossa ja viikonloppuisin hänellä oli ympäri suomea pelit. Sini oli joukkueen paras pelaaja, hän oli myös joukkueen kapteeni. Sini pelasi aina täysillään ja kun hän meni liikuntasaliin, hän sulki kaikki asiat mielestä pois ja keskittyä pelaamiseen. Sini tavoitti oman unelmansa, hän pääsi pelaamaan maajoukkueeseen.
Kesäloma hän oli viettänyt mökillä ja kavereitten kanssa. Sitten tuli elokuu ja alkoi yläaste, hänellä oli sama tunne silloin kun hän aloitti ala-asteen uusi koulu ja uudet kaverit. Yläaste alkoi, tosi kivasti oli tutustumisleikkejä ja meidän luokka oli tosi kiva. Yläaste meni Sinillä tosi nopeasti hyvän luokan kanssa ja kavereiden takia. Sini sai paljon uusia kavereita. Sinillä on jäänyt niitä kavereita tosi paljon, on poikapuolisia kuin tyttöpuolisia kin kavereita. Sini kävi yläasteella luokan kanssa luokkaretkillä ja kaikissa muissa kivoissa tapahtumissa, josta tuli kivoja muistoja Sinille ja hänen luokalle. He kävivät flamingossa, Helsingissä ja paljon muuallakin ja lähellä. Sinillä oli vaikeuksia yläasteella päättää, että minne se jatkaa opiskelemista lukioon vai ammattikouluun. Sini olisi halunnut hakea lukioon, mutta pelkäsi omaa lukihäiriötänsä. Hän haki lukioon kumminkin. Mutta lopuksi pääsikin Business College Helsinkiin.
Kesäloma alkoi ja siitä tuli Sinille ensimmäinen loma mikä oli erilainen kuin muulloin. Ei ollut kaikki sukulaiset hänen lomassa enää, mikä vei vähän Sinin aina joskus ajatuksiin. Sinin oma meni kaksi viikkoa S-marketissa kesätöissä ja muu loma mökillä ja kavereitten kanssa. Kesälomalla Sini jännitti koulun alkua saako hän uusia kavereita ja minkälainen koulu se on. Sini tykkäsi tosi paljon, kun kesä oli niin lämmin. Sini palaa tosi helposti kesällä, vaikka hän käyttää aurinkorasvaa. Mutta tänä kesänä hän ei palanut ollenkaan, hänen elämänsä ensimmäinen kesä milloin hän ei palanut. Sitten kesäloma loppu ja alkoi arki.
Sini meni kouluun ensimmäisenä päivänä. Sini ei yhtään jännittänyt eikä häntä yhtään pelottanut tai tullut samaa fiilistä kuin silloin yläasteella tai ala-asteella. Sini sai kavereita ja luokka oli tosi kiva. Sinin mielestä meidän koulussa on yhteishenki hyvä. Sini tykkää käydä koulua seillä ja nykyään hän meinaa yrittää nopeuttaa opiskeluja. Unelmassa hänellä olisi se, että hän valmistuisi kahden ja puolessa vuodessa.
Sini valmistui kahdessa ja puolessa vuodessa. Sini pääsi yliopistoon lukemaan kauppatieteitä pääaineeksi rahoitusta. Sini käy koulun ohella töissä isossa firmassa, jossa hän myy, katsoo rahoitusta ja markkinointia. Hänen työnsä on tosi motivoitunutta ja hyvin vievää työtä. Hän jatkaa samassa firmassa vielä koulun jälkeenkin.
Sini valmistui yliopistossa ajalla ja hän juhli niitä sukulaisten ja perheen ja ystävien kanssa. Juhlat on kivat, mutta siinä samalla tulee haikeaa, kun kaikki ei ole näkemässä sitä fyysisesti. Sinin arki palaa taas ja hän jatkaa töissä olemista. Hän on tosi eteenpäin vievä omia töitä ja ei tyydy siihen helpompaan ratkaisuun.
Sini rakastuu yhteen mieheen nimeltä Eero. Sini seurustelee Eeron kanssa monta vuotta. Kunnes ne päättävät pitää häät. Sinin ja Eeron ihanat häät pidetään kesällä ja siellä on sukulaisia ja perheen jäseniä ja hyviä ystäviä. Häät ovat Sinin ja Eeron näköiset. Sini ja Eero lähtee reissuun Thaimaaseen. Sini ja Eero palaa reissusta ja jatkavat tavallista arkea töissä ja iltaisin käyvät salilla tekevät yhdessä ruokaa ja katsovat sarjoja ja viettävät yhdessä aikaa.
Sini ja Eero saavat vuoden päästä poikavauvan. Sinin elämä muuttuu aika paljon taas. Hänen pitää osata huolehtia jostain toisesta myös samalla kun hän huolehtii itsestään. Sinin ja Eeron pojan nimeksi tulisi Ville. Ville kasvaa kovaa vauhtia ja hän aloitti luistelukoulun. Kun Ville aloitti koulun, hän meni jääkiekkojoukkueeseen. Villestä tuli hyvä jääkiekkoilija Sini saa olla Eeron kanssa ylpeitä hänen menestyksestä. Sini kävi tosi paljon ulkomailla reissussa oman perheen ja joskus oli muita sukulaisia mukana. Sinin ja Eero elää kerrostalossa ja viettää yhdessä aikaa, kun poikakin kasvoi jo niin isoksi, että hän asui tyttöystävänsä kanssa omillaan.