Minnesota kori
Sain ystävältäni Yhdysvalloista joululahjapaketin hieman myöhässä. No, ei se haittaa, postin palvelut Suomessa ovat nykyään vähän sitä ja tätä. Pääasia että tuli perille. Sain mm. tällaisen ihanan korin joka on heidän valtionsa muotoinen. Minusta se on niin ihana, söpö suorastaan. Täytteenä korissa oli villiriisiä, jota ei Suomesta saa. Minulla taitaa olla vielä edellistäkin jäljellä, en ole tehnyt pitkään aikaan villiriisisalaattia joka on suosikkini.
Meillä on myös jääkaappimagneetti joka on Minnesotan kartta kuvineen. Tästä ja muista jääkaappimagneeteistamme voit lukea täältä.
Suomesta saa kyllä villiriisisekoitusta jossa on suurin osa tavallista valkoista riisiä ja jokunen musta seassa. Villiriisi ei itse asiassa ole riisiä ollenkaan, vaan se on ruohokasvi. Sen keittämiseenkin menee paljon enemmän aikaa kuin tavallisen riisin. Seuraavan kerran kun teen villiriisisalaattia, voin tehdä postauksen.
Katsotaan mitä kivaa keksin säilyttää tuossa somassa korissa. :)