Mustien laatikoiden arvoitus
Tuon hykerryttävän kirpparituoton huumassa päätimme pitää vapaaillan, emmekä jatkaneetkaan saman tien tavaroiden selvittelemistä. Voihan sitä tehdä välillä jotain muutakin. Mutta koska minun huoneeni tavaroihin ei ole vielä koskettukaan, päätin kuitenkin tutkia muutamaa laatikkoa jotka seistä jököttävät laatikoston päällä, enkä edes muista mitä niissä on.
Tässä ensimmäinen laatikoista josta jo päältä näkee että varmaankin jotain käsityöpitoista se sisältää. Kaava-arkki poikineen heti laatikon päällä. Harrastin myös kaikenlaista ompelemista vielä n. kymmenen vuotta sitten, mutta sitten ikänäkö tuli ja pilasi kaiken. Sain ensimmäiset moniteholasini ja sen jälkeen ei ompelemisesta olekaan tullut mitään. Aluksi kyllä yritin, mutta jostain syystä pieni ja tarkka työ ei onnistu lasit päässä, vaan ne on otettava pois ja työ riittävän likelle niin johan näkyy. Ongelma on kuitenkin se, että on hieman työlästä ja hidasta koko ajan veivata laseja eestaas, koneompelu kun ei kuitenkaan oikein onnistu ilman laseja, eikä myöskään moni muu ompeluun liittyvä, kuten kaavojen piirtäminen tai kankaiden leikkaaminen. Niinpä ompelu on jäänyt ja kaava-arkitkin lojuvat käyttämättöminä. En kuitenkaan halua luopua käsityölehdistäni, johon nämä arkitkin liittyvät, lehdissä kun on paljon muutakin kuin ompeluohjeita.
Seuraavaksi laatikosta löytyikin hyvin yllättävä paperi, aineistoa ja tehtäviä taloushallinnon lisäkoulutuksesta jota kävin edellisen kerran ollessani työttömänä, vuonna 2012. Totuus on kuitenkin se ettei minusta tuon kurssin perusteella tullut kirjanpitäjää, ei edes tavallista, saati mitään konsernisellaista. Nämä paperit voitaneen siirtää muun kurssilta jääneen aineiston joukkoon, ovatko säästämisen arvoisia, en tiedä.
Oi mikä ihanuus. <3. Tyttäreni kirjoittama kortti, onkohan ollut äitienpäiväksi vai syntymäpäiväksi, vai muuten vaan, sitäkään en saanut selville, mutta aivan varmasti talletan tarkasti.
Ruokaohjeita,.. ja hups, Painonvartijat. Jostain syystä piilotettu laatikkoon. Ehkä sille on käyttöä, tai ihan varmasti on, mutta myös henkistä kapasiteettia pitää itseltä löytyä. Laitetaan talteen. Mitään kirpparilla myytävää ei siis ole toistaiseksi löytynyt.
No niin, päästiin asiaan. Olen näemmä ripotellut näitä virkkauskirjoja yhden sinne, toisen tänne. On varmaan aika koota ne johonkin yhteen paikkaan jotta ne löytää tarvittaessa.
Sitten päästiin myös toiseen mustaan laatikkoon ja johan alkoi löytyä myytävääkin. Tilkkukirjat eivät tosin olleet laatikossa, nämä löytyivät kirjahyllystä, mutta kankaista voisi kehitellä jotain paketteja tilkkuilijoille ja ehkä kirjatkin menisivät kaupaksi. Kankaita löytyy toki runsain mitoin muistakin laatikoista. Napit ovat kivoja ja kun niitä ei ole tuon enempää, säästän ne varmaan itselläni. Punaiset virkatut jutut on tarkoitettu johonkin tai sitten olen vain kokeillut jotain mallia, en tiedä mitä niillä teen, mutta ehkä ovat säästämisen arvoisia.
Tällainen koristeavain on ollut joskus seinällä muutaman, sen väriin sopivan pikkutaulun kanssa. Välillä olen miettinytkin että missä tuo avain on ja nythän se selvisi. Sekin on ollut minulla todella kauan, mutta ei aavistustakaan mistä olen sen saanut, ehkä vanhemmiltani.
Näitä ristikkolehtiä en heitä koskaan pois. Tämä lehti tuli tilattuna isälleni, osa näistä on tyhjiä, mutta on myös isäni täyttämiä ristikoita. Ne ovat korvaamattomia muistoja edesmenneestä isästäni. Olen myös itse täyttänyt noita tyhjiä ristikoita. Näitäkin kaipasin taannoin kun en muistanut missä ne olivat ja taas tuli selvyys asiaan.
– avaamaton Yhteishyvä lehti vuodelta 2011
– keltaiset luistinsuojat, tuikitarpeellinen tähän aikaan vuodesta. :D
– kilon käsipaino
Miksi nämä kaikki ovat samassa laatikossa???
Tämä on varmaan nyt sitä naisen logiikkaa, vai mitä olette mieltä?