Vegaaninen moussaka perunamuusikuorrutteella
Uusi lempiruokani on tämä: vegaaninen linssimoussaka, jonka päällä on sisältä pehmeä ja pinnasta rapea kerros perunamuusia. Tämän vuoallisen tekemiseen meni koko lauantai-ilta, mutta ruokaa tuli niin runsaasti, että tästä riittää syötävää vielä monta päivää.
Ja moussaka on juuri sellainen ruoka, jonka maku vain paranee päivä päivältä. Munakoisot pehmenevät, tomaattikastikkeen maku imeytyy niihin ja perunamuusi on kuin hankikanto, jonka voi syödessä haarukallaan rikkoa.
Alkuperäinen ohje on Mattias Kristianssonin kirjasta Vegeä aamusta iltaan (Otava 2017), mutta olen muokannut ohjetta vähän ja veganisoinut sen.
Vegaaninen linssimoussaka
Ainekset (6 annosta)
- 800 g
- perunoita (jauhoisia)
- 2 dl
- kaurakermaa
- 1 tl
- suolaa
- vettä
- 2
- munakoisoa
- 1
- sipuli
- 2
- valkosipulinkynttä
- rypsiöljyä
- 2 1/2 dl
- punaisia linssejä
- 2 tlk
- tomaattimurskaa
- 2 rkl
- tomaattipyreetä
- 3 dl
- vettä
- 2 tl
- oreganoa
- 1 tl
- minttua
- 1 tl
- suolaa
- 1 tl
- mustapippuria
2 h
{
AKTIIVINEN
1 h 30 min
PASSIIVINEN
30 min
Tee näin:
- Kuori ja lohko perunat. Laita ne isoon kattilaan ja kaada vettä päälle sen verran, että ne peittyvät.
- Keitä perunat kypsiksi.
- Kaada vesi pois melkein kokonaan ja survo perunat muusiksi.
- Lisää kaurakerma ja jätä muusi sivuun odottamaan.(Tässä vaiheessa mä aina syön sitä suoraan kattilasta muutamia haarukallisia.)
- Viipaloi munakoiso, laita viipaleet uunipellille ja sivele ne öljyllä.
- Paista viipaleita 10 – 15 minuuttia 200 asteessa.
- Hienonna sipulit ja kuullota niitä toisen kattilan pohjalla öljyssä.
- Lisää tomaattimurska ja -pyree, vesi, linssit ja mausteet. Keitä n. 10 minuuttia, kunnes linssit ovat kypsiä.
- Kokoa moussaka uunivuokaan: lado vuorotellen tomaattikastiketta ja munakoisoviipaleita, kunnes kaikki on käytetty (kerroksia tulee muutama).
- Kaada perunamuusi munakoisojen päälle ja levitä se tasaisesti.
- Paista 200 asteessa n. 30 minuuttia.