MATKAVINKKI: Fiskars – muotoilijoiden kesäinen unelmakaupunki
(Shortly in english below)
Kävin Fiskarsissa ensimmäistä kertaa aikuisiällä ja olin kuin ällikällä lyöty. Miten tällainen paratiisi löytyy vain tunnin matkan päästä Helsingistä. Vanha tehdasalue idyllisen puistomaisemoinnin kanssa on sellainen silmäterä, joka ansaitsee kaikkien kauneutta hämmästelevät katseet. Fiskarsin historia nitoutuu vanhasti nykyään saman nimisen yrityksen historiaan. Rautaa alueella on tauottu jo 1600-luvulla ja alueen tunnelma on säilynyt sieltä asti. Rakennuskanta on mielenkiintoinen ja monipuolinen, mutta omaa silmääni eniten miellytti persoonalliset mustatiiliset rakennukset, jollaisia en ollut ennen nähnyt. Muunmuassa Fiskarsin mylly on todella arkkitehtooninen kaunistus ja rakennettu 1898.
Fiskarsissa asuu nykyäänkin paljon käsityöläisiä ja muotoilijoita, myös taiteilijat ovat muuttaneet alueelle. Siksi Fiskarsin ruukin alueella kukoistaakin aktiivinen kulttuurielämä ja keskuksessa on paljon designliikkeitä ja gallerioita. Mikäs sen parempi kokonaisuus päiväretkelle kuin maisema, taide ja shoppailu pikkuputiikeissa!
Fiskarsiin kannattaa napata lauantaisin kulkeva kesälinja, joka vie Helsingistä, Kiasman edestä, suoraan Ruukin ”keskustaan” ja takaisin. Linja lähtee aamulla klo 10.30 ja palaa klo 17.10 . Hintaa bussille tulee 20€ (alennusryhmät 15€ ja lapset 10€). Itse koin tämän todella käteväksi aikaa oli ihan mukavasti alueen kiertämiseen, vaikka toki heti tekisi mieli palata tarkastelemaan paikkoja vähän pidemmin.
Onoma järjestää joka kesä kiinnostavan taide- ja muotoilukatsauksen, josta kirjoitin jo aiemmin täällä. Muita kiinnostavia paikkoja on muunmuassa sympaattinen Vanja Sea-liike, jossa spesiaalivalikoima pienten merkkien tekstiilejä (erityisesti lapsille löytyy vaatteita) ja hyviä lankoja käsityöammattilaisille ja -harrastajille. Vanja Sean liike sijaitsee myös upeassa mustatiilisessä rakennuksessa ja liikkeen eteen onkin laitettu pöytiä japenkkejä, joissa voi syödä vaikka eväitä ja ihastella luontomaisemaa. Vanja Seassa myös galleria puoli, jossa vierailuni aikana oli erittäin kiinnostava Tuukka Kailan näyttely. Liikkeen ja gallerian omistaja Rosa Piironen paljasti, että ”Ohjelmistossa tulossa myös Finnfoto-voittajan näyttelykokonaisuus!”
Tekstiilien lisäksi valikoimissa, on myös siis taidepainotuksella kirjoja ja muuta painotavaraa, sekä kauniisti pakattuja suklaita ja muita tuliais- ja lahjatavaraksi sopivaa. Ihastuttava kauppa!
Vanja Sean pihalla myös hienoin näkemäni jäätelö kioski. Kuparista taottu kiska tarjoilee ihania Pappagallo-jätskejä ja Ruukin rauhallisen tyylikästä henkeä! Näiden lisäksi Kasarmin rakennuksissa on monta kivaa pikkuliikettä ja Iittala/ Fiskarsin outlet. Lapsille myös tarjolla teatteri- ja taikuriesityksiä ja super kauniiseen jokeen pääsee suppailemaan vaikka oman koiransa kanssa! Suppailua järjestää Pyry ja Pärske.
Ehdottomasti suosittelen tätä reissua viikonlopun piristykseksi, sillä onhan vielä kesää jäljellä ;)
http://www.fiskarsvillage.fi
http://vanjasea.valmiskauppa.fi
http://onoma.fi/en/
Shortly in english:
Visiting in Fiskars village for a day is really wotrh it! From Helsinki centre, just next to Kiasma museum, every summer sunday starts a daytrip bus tournee at 10:30 and comes back at 17:10. In Fiskars you can the 17th century extraordinary architecture and beautiful shops, like Vanja Sea, kept by the designers themselves. Also you can visit in annual art and design exhibiton Onoma. Check more info from the links above.