Lemppareita Papun kevätuutuuksista
Kävin viikonloppuna (liian pitkästä aikaa) Papun myymälässä Espalla. Se on ihanan inspiroiva paikka ja vaatteet niin kauniita! Ehkä oletkin huomannut, että olen aikamoinen Papuhöpö: noin puolet mun päivittäin pitämistä vaatteista on Papua. Kesä tulee ja päivitin vaatekaappiani muutamalla ajattomalla vaatekappaleella Papun mallistoista. Tässä mun lemppareita Papun kevätuutuuksista.
Bongasin myymälästä nyt täydellisen 3/4-hihaisen (sain lahjaksi valkoisen ja ostin itse mustan) peruspaidan, jotka sopivat esim. kaiken kanssa ja kesällä ihan pelkiltään hameen tai housujen (tai sortsien???? *vink vink* universumi, lämmin kesä ois kiva!) kanssa.
Kuvissa olen yhdistänyt näitä peruspaitoja Papun Travel cardiganin kanssa, joka on nyt keväällä tosi kiva combo.
Rakastan sekä tämän yksinkertaisen puseron että pitkien puuvillatakkien käytännöllisyyttä: talvella villatakki menee loistavasti pitkähihaisen ja talvitakkien kanssa lämmittäen takin alla myös jalkoja. Kun kevät alkaa kolkutella, puuvillatakki menee hyvin 3/4-hihaisen tai lyhythihaisen kanssa: ensin kevättakin kanssa kerrostaen ja kun ilmat lämpenevät, ensin ulkona tarkenee villatakin ja sitten pelkän aluspaidan kanssa (ehkä myös housut lisänä kuitenkin, ehe).
Ennustan, että yksi ensi kesän lempivaatteistani on Papun mustat culottesit, jotka ovat saman tuntuista lyocellsekoitekangasta kuin nämä peruspaidat: superpehmeää ja sopivan venyvää. Nämä ovat myös täydellisen mittaiset. Jos vyötärön nostaa korkeammalle, ulottuvat housut melkein pohkeen puoliväliin, jos vyötäröä taas laskee hieman alemmas, kuten mä tykkään, ovat melkein nilkkapituiset. Monta eri ilmettä siis saa näilläkin. Ja nyt keväällä sukkikset alle, niin menevät jo ennen lämpimämpiä kelejä.
Ja tässä ensi kesän suosikkoyhdistelmä: Round-takki, Mellow dress ja culottes. Ehkä pipon voi jättää pois jo ensi kuussa (paitsi juhannuksena, kuitenkin sataa räntää :D).
Jos muuten olet aiemmin sovittanut Round-takkia ja todennut sen kankaan tosi paksuksi, hyviä uutisia. Nyt kaupoissa oleva, uudistettu versio on vielä paremmin laskeutuvaa ja joustavampaa kangasta. Tämä lisää merkittävästi takin monikäyttöisyyttä: tulen pitämään tätä talvella ihan villatakin tapaan, kesällä takkina.
Mietin myymälässä, että onkohan se liikaa, että on sekä culottesit että mekko ja myyjä sanoi ihanasti, että ”me täällä aina sanotaan, että ennemmin överit kuin vajarit”ja aloin nauraa. Ne sopii ihanasti yhteen. Storella käydessäni mulla oli jalassa maiharit, niiden kanssa jättäisin culottesit pois, mutta tennareiden kanssa sopii tosi kivasti sekä mekko että housut. Ja koska olen sellainen vilukissa, tällä yhdistelmällä varmaan mennään pitkälle Suomen kesään.
Ja jos mietit kokoja, niin saa kysyä! Mä olen 168 cm pitkä, omenavartaloinen ja M-koko on mulle just sopiva aikalailla kaikista Papun vaatteista.
Siis soikoon oodi monikäyttöisille, kauniille, laadukkaille, eettisesti tuotetuille, suomalaisille vaatteille! 🎼🎵🎶
_______________
Seuraa Vuodenaitia myös Instassa tai Facebookissa tai lukaise edellinen postaus
[…] Seuraa Vuodenaitia myös Instassa tai Facebookissa tai lukaise edellinen postaus […]