Parasta elämässä on vapaa mieli ja rakastunut sydän
Gradun arvosanaksi tuli 4/5. ”Youth speak on their agony over land”, Tutkimus urbaanista maa-aktivismikampanjasta Namibian sanomalehdissä ja niiden Facebook-sivuilla vuosina 2014–2015. Tämän ja monen muun hyväksi arvioidun työn salaisuus on aimo annos sydäntä, paljon mielikuvitusta (mielen vapautta) ja siihen päälle ajatusta. Näiden elementtien yhdistelmä tuo aina mukanaan jotain hyvää. Toivon työlläni innoittaneeni muita ja herättäneeni uusia kysymyksiä ja ajatuksia aiheeni ympäriltä. Uskomatonta, että tämä Namibiasta kaksi vuotta sitten alkanut matka on tältä erää tässä.
Kesän mittaiset päivätyöt ovat alkaneet kiinnostavissa ja aivoja kutkuttavissa merkeissä: paljon uutta ja paljon vanhaa. Mikä sen parempi yhdistelmä. On hienoa, kun kehitys kehittyy ja saa olla osa prosessia.
Linkin alla oheishommaani ja harrastukseeni liittyviä viimeaikaisia virtuaaliseikkailuja. Nyt vaan naisetkin virtuaaliopintojen ja -maailmojen pariin. Me ollaan ja voidaan olla tässä maassa edelläkävijäsakkia:
www.seikkailijattaret.fi/virtuaaliala-kutsuu-suunnittelemaan-seikkailuja-virtuaalilasit-paassa
Lisää kaikkea entistä jännempää on tulossa. Aloitinpa tässä kesän iltapuhteina muun muassa suorittamaan hyötypelejä ja pelillistämistä käsitteleviä kursseja etänä! Onhan se ihan kiehtova tuo pelien universumi. Kaikki uusi tai kaikki, mitä itselleen uudempana pitää, on pelottavaa, mutta samalla superkiintoisaa. Suosittelen ylittämään mukavuusrajansa, joko pikkuhiljaa tai kertarysäyksellä. Oikeastihan maailmassa ei juurikaan ihan uusia asioita ole, kun kaikki on aina liitettävissä johonkin tuttuun tai seurausta jostain vanhasta tai vanhojen asioiden yhdistelmästä.
Yliopistotaival oli vähän kuin asepalvelus. Ja tiedättekös… Parasta elämä on, kun mieli on vapaa ja sydän rakastunut. Silloin millään muulla ei ole väliä ja kaiken pystyy kestämään. Älä kahlehdi mieltäsi ja muista ilmaista rakkautesi. Parempaa tapaa elää ei ole. Antaisin nämä neuvot lapselleni.