Feudi di San Gregorio & Marenna
Nyt palataan takaisiin pääsiäismatkamme tunnelmiin. Minun on jo pitkään pitänyt kertoa teille vierailustamme Feudi di San Gregorion viinitilalla Tauraasissa. Pääsiäisen aikaan kaikki viinitilat tuntuivat olevan kiinni, ja emme päässeet tutustumaan niihin kaikkiin mihin olisimme toivoneet, tämäkin vierailu tuli osittain yllätyksenä. Isäntä oli varannut meille pöydän viinitilan yhteydessä olevasta yhden tähden Marenna ravintolasta ja samalla kysynyt mahdollisuutta kierrokseen kellarissa. Vastausta kierroskysymykseen ei koskaan kuulunut, mutta saavuttuamme paikalle meidät ohjattiin odotustilaan ja kerrottiin että pääsemme ennen ruokailua kierrokselle.
Kierroksella Marenna ravintolan ravintolapäällikkö kierrätti meitä kellarissa ja tuotantotiloissa ammattitaitoisesti ja yhteinen kielikin löytyi (englanti sujui oikein hyvin), mikä ei ole aina varmaa kun kiertelee Italiassa viinitiloja.
Feudi di San Gregorion kellareihin astuessa ei voi olla huomaamatta että täällähän soi musiikki. Hetken kierreltyämme uskalsimme kysyä onko musiikki vain vieraita varten, mutta kuulema ei. Klassinen musiikki on tarkoin valittua ja soi koko ajan, he uskovat sen tuovan viiniin oman mausteensa. Muuten paikka vaikutti erittäin modernilta viinitehtaalta, nyt on pakko käyttää sanaa tehdas, koska siltä se oikeasti näytti. Kiiltäviä terästankkirivejä on vieri vieressä kymmeniä ja myöskään tammitynnyreiden määrässä ei ole pihistelty.
.
Viinin hengelliseen kypsymiseen uskotaan myös uskonnon kautta ja kellarista löytyi myös kyläkuvaelma jonka keskiössä on kirkko.
Viinitila on perustettu 1980-luvun puolivälissä ja se sijaitsee yhdellä maailman vanhimmista viinin viljelyalueista, joidenkin tietojen mukaan viinin viljely alueella aloitettiin 590 jKr. Alueelle ominaista on tuliperäinen maaperä, hiekakivi ja kalkkinen maa. Yksi tilan lippulaivoista on vuodesta 1991 asti tuotettu menestystä saavuttanut Tauraasi-viini.
Sitten itse ruokaan, valitsimme maistelumenun ja kaikki annokset tulivatkin yllätyksenä. Niiden kyytipojaksi oli valikoitunut tietenkin Feudi di San Gregorion viinejä, ruoka oli modernia italialaista mukavalla tvistillä. Pääsiäisen vuoksi meidän lisäksemme ravintolassa oli vain 3 muuta seuruetta ja saimmekin erittäin hyvää palvelua.
Keittiöntervehdys hauskoja ankanmaksa burgereita ja perunapalleroita, kyytipoikana oli vielä parsakeittoa
Alkupalana: tryffeliä ja paraskaalia, ja nuo sipsit ne vasta hyviä olivatkin!
Välipalana: Kurpisatortelliineja, valitettavasti väliruoka 2:sesta eli risotosta ei ole kuvaa (se katosi mahaan ennen kun tajusin kuvan puuttuvan)
Pääruokana: Lammasta 3:lla tapaa, hauskasti tarjoiltu puupalalta
Jälkkäriksi mansikoita,valkosuklaata ja marenkia.
Nämä viinit maisteltiin:
Dubl Greco– perinteisellä kuohuviinimenetelmällä Greco-rypäleestä valmistettu kuohuva
Pietracalda– Fiano rypäleestä valmistettu valkoviini
Serpico– punainen viini, joka on valmistettu historiallisella Dal-Re viinipalstalla kasvatettusta Aglianicosta
Taurasi- Tauraasin aluella kasvatetusta Aglianicosta valmistettu punaviini
Privilegio– Fiano ja Falanghina rypäleistä valmistettu jälkkäriviini
Tauraasia voin suositella viinimatkakohteena, mutta ajankohdaksi kannattaa valita joku muu kuin pääsiäinen.