2x täydellinen aamupalapaikka Amsterdamissa
The Breakfast Clubeja löytyy Amsterdamista kolmekin kappaletta, enkä ihmettele sitä yhtään, sillä nämä aamupalaravintolat ovat todella suosittuja.
Ja syystäkin, sillä en ole varmaan koskaan nähnyt yhtä kattavaa ruokalistaa pelkästään aamupaloista.
Listalta löytyy niin meksikolaista, englantilaista kuin amerikkalaistakin aamupalaa, munakkaita, aamupalahampurilaisia (kyllä, luit oikein), pannukakkuja, jogurtteja, myslejä, puuroja ja sandwichejä. Jokaiseen makuun siis jotakin.
Parastahan tässä on se, että paikka on auki joka päivä klo 8-18, eli aamupalaa on saatavilla myös niille Matti Myöhäisille, jotka eivät ikinä ehdi ajoissa aamupalalle TAI niille henkilöille, jotka voivat syödä aamupalaa myös lounaaksi, päivälliseksi ja illalliseksi (itsehän kuulun jälkimmäiseen ryhmään, poikaystävä ensimmäiseen).
The Breakfast Clubit löydät osoitteista:
1. Bellamystraat 2, Amsterdam West
2. Haarlemmerplein 31, Amsterdam Centrum
3. Wibautstraat 56, Amsterdam Oost
Mitä söin: Pannukakkuja tuoreilla marjoilla ja hedelmillä ja vasta puristettua appelsiinimehua.
Gebroeders Niemeijer (eli Veljekset Niemeijer) on ranskalainen leipomo, jonka yhteydessä toimii kahvila. Paikka sijaitsee aivan Amsterdamin keskustassa, eikä siihen ole kuin muutaman minuutin kävelymatka juna-asemalta. Mikä tästä paikasta tekee hienon on se, että koska tämä on leipomo, tuotteet ovat alusta asti paikan päällä leivottuja ja ihan varmasti tuoreita. Ja sen myös huomaa maussa.
Kahvila tarjoaa perinteistä ranskalaista aamupalaa klo 12 saakka. Listalta löytyy sämpylää, patonkia ja croissantia juustoilla, leikkeleillä ja hilloilla sekä tietenkin jogurttia ja mysliä.
Paikka tarjoaa myös lounasta alkaen klo 11 ja iltapäivän teetä klo 14 lähtien, joten maittavan aamupalan saa helposti koottua listalla olevista tuotteista klo 12 jälkeenkin (nimim. aamupalalla klo 14.30).
Kahvila sijaitsee osoitteessa Nieuwendijk 35, Amsterdam Centrum ja se on suljettu maanantaisin.
Mitä söin: Patonkia mozzarellalla ja kirsikkatomaateilla, vasta puristettua appelsiinimehua ja marjatartalettia.
Voit seurata minua täällä: