Junailua lemmikkien kanssa
Kuten aiemmin olen maininnut, olemme toukokuun alussa lähdössä junalla Oulusta Helsinkiin lemmikkiemme Mauno-koiran ja Varjo-kissan kanssa. Helsingistä matka jatkuu lentokoneella Hollantiin, jossa vietämme 3 kuukautta ja sieltä jatkamme matkaa junalla Italiaan, jossa vietämme toiset 3 kuukautta.
Herrat ovat saaneet viettää aika suojattua elämää, eikä kumpikaan ole tätä ennen matkustanut junalla tai millään muullakaan joukkoliikennevälineellä. Autolla matkustaminen on tuttua ja Mauno tykkää olla autossa, mutta Varjo maukuu yleensä suurimman osan matkasta. Aioimme ennen tätä reissua testata eläimien kanssa junassa matkustamista hieman lyhyemmällä matkalla.
Muutamia faktoja lemmikkien kanssa matkustamisesta:
– Junissa on omat osastot tai vaunut lemmikkien kuljetukseen.
– Lemmikkimaksu on 5€/eläin.
– Lemmikit matkustavat kuljetuslaatikossa koiria lukuunottamatta.
– Matkustaja voi kuljettaa enintään kaksi lemmikkiä. Jos lemmikkejä on enemmän, matkustajan tulee ostaa toinen istumapaikka 50%:n alennuksella.
– Jos lemmikin käyttöön halutaan oma istuin, lemmikistä peritään lemmikkimaksu + junalippu 50 %:n alennuksella ja istuin pitää suojata. Istuimen voi ostaa myös junassa konduktööriltä.
Noh, testijunamatka Oulusta Kajaaniin on nyt suoritettu ja hyvinhän se meni. En voisi olla ylpeämpi eläimistä.
Mauno oli matkan alussa hieman rauhaton, mutta asettui sitten aloilleen jonkin ajan kuluttua matkan alkamisesta. Meidän vaunu oli koko matkan tyhjillään ja Mauno päättikin mennä yksin istumaan meidän takana olevalle penkkiriville puolessa välissä matkaa ja siellä se sitten nukkui loppumatkan. Mauno ei ollut selkeästikään lukenut noita ohjeita istumapaikan ostamisesta ja suojaamisesta.
Varjo oli matkan ajan omassa kuljetuskopassaan, mutta nostimme kuljetuskopan penkkien välissä olevalle pöydälle ja avasimme etuluukun, jotta se sai katsella ikkunasta pihalle. Varjo ei maukunut matkalla juuri ollenkaan ja rentoutui junassa sen verran, että jopa nukkui osan matkasta.
Oli ihana huomata kuinka hyvin eläimet sopeutuivat uusiin tilanteisiin, nyt tuntuu varmemmalta ottaa lemmikit reissuun mukaan, kun tietää ettei matkustaminen aiheuta niille elinikäisiä traumoja.
Voit seurata minua täällä: