Hollantilainen ruokakulttuuri (ja kolmen viikon kouluruokalista)

 

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_895.jpg

Ennen matkalle lähtöä minulta kyseltiin, että mitä siellä Hollanissa oikein syödään. En oikein osannut vastata, sillä kun esimerkiksi Italiasta tulee mieleen pizza ja gelato, ei Hollannista tule mieleen oikein mitään. 

Yritin rakentaa blogipostausta houkuttelevan näköiseksi hyvillä kuvilla, mutta ei niistä friteeratuista lihapullista, täyteen ahdetuista voileivistä, rasvaisista ranskalaisista ja lihakasvismössöistä vaan saa sellaisia houkuttelevan näköisiä kuvia. Koska noista ruoista se hollantilainen ruokakulttuuri suurimmaksi osaksi koostuu.

Siksipä jätin päällimmäiseksi kuvaksi tuon hyvän kuvan aamiaisesta (koska aamupalat täällä on hyviä ja myös kauniita) ja nappasinkin screenshotin hollantilaisen koulun kolmen viikon ruokalistastaKoulujen lounasmenut antavat nimittäin aika hyvän kuvan maan ruokakulttuurista ja olenhan itsekin aikoinani työskennellyt koulun keittiöllä ja valmistanut sitä paljon parjattua kouluruokaa.

Menu 5.12 – 23.12.2016

Näyttökuva 2017-06-27 kello 11.47.11.png

Miltäs näyttää? Ehkä se suomalainen kouluruoka on sittenkin ihan ok.

 

Voit seurata minua täällä:

Bloglovin       Blogit.fi

koti ruoka-ja-juoma matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.