Matkavinkki: Micropia museo (Amsterdam)

”Zoom in, there is more than meets the eye.”

Näin lukee hissin ovessa, joka johtaa maailman ensimmäiseen mikrobeihin ja mikro-organismeihin keskittyvän museon näyttelytilohin.

mikrobi1.jpg

Hissistä astutaan toisessa kerroksessa sijaitsevaan pimennettyyn näyttelytilaan, joka on täynnä petrimaljoja ja lasipulloja, joiden sisällä olevia bakteereja, viruksia, sieniä ja loisia tarkastellaan suurennuslasien ja mikroskooppien läpi.

Näyttelyssä pääset tarkastelemaan (jopa liiankin läheltä) miltä esimerkiksi jalkasieni ja pölypunkki näyttävät, kuinka muurahaiset rakentavat pesäänsä ja mitä sinilevä tekee vesistöille.

Tämän lisäksi pääset tutustumaan bakteereihin, joita esiintyy ihan tavallisissa esineissä, kuten kännyköissä, rahoissa ja kaukosäätimissä. 

1.m.jpg

3.m.jpg

Voin vannoa, että tämän näyttelyn jälkeen a. vaihdat ensimmäisenä hammasharjasi b. yrität mahdollisuuksien mukaan desinfioida koko asuntosi.

Näyttelyn 1. kerroksessa opitaan, millä tavoin mikrobit ja mikro-organismit ovat tarpeellisia (jokainen tuntee varmasti tarinan penisilliinin löydöstä), nähdään esimerkkejä ruokatuotteiden homehtumisesta (myös hajuesimerkkejä, yök!) ja ihmetellään lasisia malleja viruksista (kuten AIDS ja Ebola).

2.m.jpg

Kuten tekstistäkin jo varmaan paistaa läpi, näyttely oli osittain oksettava, mutta hyvin mielenkiintoinen ja ajatuksia herättävä. Suosittelen ehdottomasti vierailemaan museossa, mikäli Amsterdamissa päin liikut.

Museo sijaitsee Amsterdamin Royal Artis Zoon vieressä (museoon ja eläintarhaan on muuten saatavilla yhteislippujakin) osoitteessa:

Artisplein, Plantage Kerklaan 38-40, Amsterdam 

Liput maksavat 14€/ aikuinen

Lisää tietoa museosta löytyy heidän nettisivuiltaan.

 

Voit seurata minua täällä:

Bloglovin       Blogit.fi

kulttuuri suosittelen suosittelen matkat