Vain elämää – suosikit

Viime päivät on olleet mulle ihan perusarkea, eli siis mukavaa sellaista, eli vain elämää. Heh heh.

Tässä olisi mun ehdottomat suosikit molemmilta Vain elämää – kausilta. Toinen kausi oli myös mulle aika pettymys mutta toivo elää että seuraavalla kaudella olis paremmat tyypit mukana! Näissä seuraavissa biiseissä esittäjä on mun mielestä onnistunut niin, että aiemmin mulle mitään sanomattomat biisit on auennut ihan uudella tavalla.

1. Erin – Jos menet pois

http://www.youtube.com/watch?v=7DhzzclijRs

Tää oli mun mielestä ihan mieletön veto Eriniltä. Erinin ääni on niiin suloinen ja pehmeä ja versio on sopivan rauhallinen ja kaunis. 

2. Pauli Hanhiniemi – Minä olet, sinä olet

http://www.youtube.com/watch?v=9K3AlDfUE1g

Tää oli kanssa upea esitys ihan kaikin puolin. Pauli onnistui saamaan tähän paljon enemmän tunnetta kuin alkuperäinen esittäjä. Upea suomalainen mies, tälläisestä mä oon ylpeä suomessa ja suomen kielessä :) 

3. Cheek – Levoton tuhkimo

http://www.youtube.com/watch?v=psXAsi7otTk

No tästä nyt ei voi olla tykkäämättä! Tykkäsin siitä miten Cheek panosti täysillä noihin sen esityksiin, sanoitti jopa itse säkeistöjä. Tää toimi myös kesällä ruissin hiekkarannalla siiderihiprakassa oikein hyvin :D

4. Katri Helena – Autiotalo

http://www.youtube.com/watch?v=6zGHLNaiRCI

Tässäkin on yksi biisi joka saa mut rakastamaan suomea, alkuperäinen versio on mulle tärkeä mutta tääkin on aivan IHANA. Siis ne tunteet mitä tää biisi herättää mussa, huh! Saa mut toivomaan että olisin ollut teini 80-luvun suomessa.  Joku hullu on keksinyt ikuisuuden, olin yksi heistä siihen turvautuen.

Seuraavalle kaudelle toivoisin ainakin Toni Wirtasta ja Terhi Kokkosta :)

 

suhteet oma-elama musiikki