Stockholm Furniture Fair 2015
Noniin tää onkin vähän pitkä postaus sitten! Halusin ottaa Tukholmaan mukaan vaan yhden repun joten järkkäri ei mahtunut millään. Nää kuvat on siis valitettavasti vaan kännykällä räpsittyjä. Tulin myös sopivasti flunssaan paria päivää ennen (tää on jo traditio) joten olin itse messuilla melkoisen väsynyt ja houreinen, siksikään kuvauksen täydellisyyteen ei juuri jaksanut keskittyä. Mutta eiköhän tästä jotain kuvaa saa siitä mitä hallit piti sisällään 🙂
Aloitettiin reissu aikaisin aamulla Hiltonin aamiaisella, mikä on myös traditio. Kun ahtaa itseään pari tuntia täyteen ruokaa, ei messuilla tarvitse syödä mitään. On myös ihanaa raahautua laivalta valmiiseen pöytään ja ottaa ihan rauhassa.
Itse messuilla Greenhouse on aina pakko kiertää ensiksi. Siellä on ne hulluimmat ideat ja villit ja vapaat yksityisyrittäjät.
Tää oli HDK:n koulusta jonkun tutkielma siitä miten lasi käyttäytyy. Uuuu uu uu!
Tämä ruotsalaisen ja japanilaisen muotoilijan osasto jäi viime vuonnakin messuilla mieleen ja oli nytkin yksi suosikeistani. He ilmeisesti tekevät muotoilua sekä itsenäisesti että yhdessä, molemmilla on omat nettisivunsa: www.kyuhyungcho.com & www.studioeo.se. Yhdessä he ovat tehneet mm. upean Sine Collectionin:
Voi kauneuden määrää. Suosikkini oli myös tuo ylempänä näkyvä, kääntyvä Flip Led Lamp.
Tanskan kouluni osasto oli kivan yksinkertainen ja tuotteet ihan valmiita tuotantoon, ei yhtään prototyypin oloisia. Tää FEM – design studion pöytä oli niiiiin paras, nuo jalat voi myös kääntää matalemmiksi jotta saa kahvipöydän. UU UU.
Tää oli muistaakseni Lundin koulun osasto. Heillä oli kivan kreisejä ja kokeilevia tuotteita. En tiedä mikä tuo tuote on, mutta väliäkös sillä. :D
Aallollakin oli tänä vuonna aika tyylikäs osasto, rakastan petroolinsinistä niin paljon. Tuotteet oli kyllä ihan superisti Mackintosh-tyyliä. (Ei Apple vaan arkkitehti Charles Mackintosh)
Uh apua, anteeksi huono kuva, mutta tämä pieni ständi oli myös tosi tyylikäs! Rakastan tuollaisia yksinkertaisia siroja metallisia muotoja, ja valkoinen on ihanan raikas lisä. Tässä on muotoilijan nettisivut missä tuotteet näkee paremmin: Alexandra Concalves.
Tämä jäälamppu sitten! Ehkä uskomattomin tuote koko messuilla, mistä ainakin me meidän koululaiset oltiin täysin villeinä. Tuo jääosio sulaa hiljalleen päivän mittaan tuohon muottiin, illalla muotti isketään pakkaseen ja aamulla sulla on taas uusi lamppu. WOOOOAAAAA.
Tuossa on vielä video missä näkee tarkemmin. UUUAUUUU.
Sitten siirryttiin isompiin halleihin. A-halli on varsinkin niin tajuttoman iso että tavaroiden paljous alkoi tulla nopeasti korvista ulos, sitä pitäisi oikeasti kiertää monta päivää rauhassa. Nopealla silmäyksellä nousee kuitenkin ne parhaimmat tuotteet helposti esiin.
Ollaan suunnittelemassa luokkalaisen kanssa nyt päättötyömallistoa. Yksi materiaaleista on korkki. Ja kappas kummaa kun luulee olevansa jotenkin erilainen niin kaikki muutkin saa saman idean samaan aikaan, messuilla korkkia oli yhtäkkiä about kaikkialla… :D Mutta ei se mitään! Nää korkkituolit olivat yksi lemppareistani.
Käytiin moikkaamassa myös BEDesignin tyttöjä. Aika helkkarin upeeta miten iso osasto heillä oli, siellä vaan &Traditionin vieressä. Huhhuh. Niin siistiä. Isoissa halleissa monet isot brändit alkoi vähän sulautua toisiinsa (varsinkin kaikki tanskabrändit) mutta tää ständi oli kyllä kivasti erilainen jo ihan värimaailmaltaan :)
Kaikennäköisiä kukkalaatikoita ja asetelmia näkyi myös paljon. Kun suunnittelin Tanskassa Milanon messuille tuotteita, suunnittelin kolme eri kasvielementtiä, ja messuilla tuli tunne että osuin sattumalta ihan kivasti tähän trendiin.
Siinä taisikin olla ne tuotteet jotka kiinnostivat eniten. Jos oon ylipäätään ottanut kuvan, se kertoo että se tuote/osasto on kiinnittänyt huomion :)
Että ei siinä sitten muuta, kun että voihan jestas miten tykkään Tukholman messuista. On vaan niin siistiä että kaikki alan tekijät ovat muutaman päivän täysin saman katon alla. Toivon että ei kuluis kauaa aikaa että pääsis itsekin tuonne esittelemään taas tuotteitaan, se on vaan niin älyttömän kivaa ja antoisaa. Vähintään vierailijana tulen varmasti käymään messuilla joka vuosi tästä eteenpäin.
Paluulaivalla Turkuun oli myös Turun AMKilaisia ja saatiin joku kuningasidea isoista muotoilijabileistä Turussa tän kevään aikana. Katsoo nyt pistetäänkö homma oikeasti käyntiin, olis kyllä melko siistiä. :D