Mökkibiisilista
Isi, Päden kummisetä ja J menivät mökille ja perinteen mukaan tekivät kaikki tahoillansa mökkibiisilistan. Tällä kertaa listalla piti olla 15 vapaavalintaista biisiä, 5 biisiä, joilla on tarina, 5 biisiä edellisiltä listoilta ja 5 duettoa tai feattia. Ekaa kertaa minä ehdotin tyrkytin heille mukaan Amman Super-Hyper-Mega-AWESOME-listan mukaan, johon valikoitui 5 duettoa/feattia ja yksi bonusbiisi, koska kukaan ei voi koskaan kuunnella liikaa Biffy Clyroa.
***
Ensimmäinen valinta oli täysin selvä. Tämä biisi ei löydy ainakaan minun omistamiltani Damien Rice-levyiltä, mutta on jostain päätynyt joskus mp3-soittimelle ja valloitti minut kauneudella ja Lisa Hanniganin ääni sopii Damienin kanssa yhteen ihan saumattomasti. Muutenkin tykkään Damienin pehmeästä äänestä ja kauniista kappaleista. Rakastuin ihan kertaheitolla Damienin musiikkiin elokuvan Closer lopputeksteissä soineen Blowers Daughterin kuultuani.
***
Toisena valintana oli Phantom of the Operan tunnusbiisi. Mietin myös All I Ask of You-biisiä, mutta hei, jotain rajaa tämänkin listan lälliydellä. Phantom of the Opera on ollut aina mun lempimusikaali ja käytiinkin se tsekkaamassa pari vuotta takaperin Finnkinossa jossa esitettiin Royal Albert Hallin versio. Kuitenkin biisiversiona on Emmy Rossumin ja Gerard Butlerin leffaversio, koska Emmy vaan on niin valloittava ja uskomaton laulaja (kylmät väreet-takuu).
***
Kolmas valinta oli myös vuosia vanha duetto, jonka aikanaan bongasin Stellan Paras aika vuodesta-blogista. Snow Patrol oli silloin uusi tuttavuus ja se jäikin sitten levylautaselle soimaan useaksi vuodeksi, nyttemmin ei juuri tule kuunneltua, sillä uusi tuotanto ei niin vakuuta. Tämä kappale on kuitenkin sellainen, että se soi välillä päässä ja siksi pääsi listalle. Martha Wainwright on jäänyt muuten oudoksi artistiksi, mutta kaunis ääni naisella on.
***
Neljänneksi valinnaksi nousi ylläribiisi, muutaman no, jonkusen vuoden takainen radiosoitossa ollut Paramore-yhtyeen Hayley Williamsin ja B.o.B:n yhteistekele. Tämä pälkähti päähän jostain ja ajattelin, että onpahan hieman erilainen kun aikaisemmat biisit. Ja kyllä se tuo minun mies ymmärtää ainakin Hayleyn päälle…
***
Viidettä biisiä jouduin pohtimaan aika kauankin, mutta sitten tämä tuli mieleen. Tykkään yleisesti ottaen näistä Apocalyptican ja eri artistien yhteisistä biiseistä, mutta Corey Taylor on yksi suosikeista, sillä Slipknot kuuluu aika olennaisesti oman teini-iän elämän musiikkirepertuaariin. Tää ainakin menee poikien musiikkimakuun mutta ei löytynyt ainakaan oman miehen listalta.
***
Bonusbiisinä täytyy olla ah, niin ihanaa Biffy Clyroa, ihan vaikka siksi, että uusi levy ilmestyy maanantaina onkin ilmeisesti jo ilmestynyt (mua on huijattu, enkä pääse levykauppaan kun vasta maanantaina!!). Biisiksi valikoitui vanha viisu, mutta ajattelin poikien arvostavan tykkäävän jostain menevämmästä. Mainittakoon, että heidän listansa koostuvat pääosin metallin eri genreistä kootuista biiseistä.
Radiosoitossa 08-09 olleet The Golden Rule ja Mountains iskivät kuin metrinen halko ja sitten se onkin ollut menoa. Harmittelin tässä jo yli kuukausi takaperin, kun en todennäköisesti pääse helmikuun lopulla Suomen keikalle, sillä matkaa on 600km, miestä ja lasta sinne tuskin saan mukaan ja liputkin on myyty loppuun. Tosin, olen Biffyn Suomen keikoista kaksi ollut paikan päällä todistamassa voitetuilla lipuilla ja toisen keikan yhteydessä pääsimme myös tapaamaan bändin pojat (kiitos YleX). Mainittakoon, että keikat on ihan mielettömiä kokemuksia, pojat kun soittavat ilman paitaa ja ihan uskomattomalla draivilla!! En voi käsittää kuinka siinä menossa vielä pysyy riffitkin hallussa, huhhuh. Jos et usko, tsekkaa esim. tuo Golden Rulen liveveto.
***
Seuraavalle listalle pitäisi saada mm. naisääniä, covereita ja soundtrackia. Mitä te olisitte suositelleet tälle tai suosittelette seuraavalle listalle?