Vinkki nyrkkipyykin vihaajille
Tiedättekö, mikä on aivan todella ärsyttävää puuhaa? Vastaus: pyykkien käsin peseminen.
Siis rakastan tietenkin sitä ihanan pehmeää paitaa joka ei kutita mutta on lämmin ja viileä yhtä aikaa ja lisäksi todella laadukkaan näköinen ja tuntuinen. Mutta en vaan millään jaksa pestä sitä (tiedän, että tuulettamalla pääsee pitkälle mutta joskus se on pakko ihan pestä). Lempparirintsikatkin pääsee harvoin päälle koska käytön jälkeen edessä on se ärsyttävin tehtävä eli käsinpesu. Monet aivan ihanat vaatteet ovat jääneet rekkiin koska käsinpesu ja tulleet myöhemmin korvatuiksi joillain paljon heikkolaatuisimmilla ja ihan ok-tasoisilla yksilöillä, jotka on voinut pestä koneessa.
Tämä syvä halveksuntani käsinpesua kohtaan on myös osittain johtanut siihen, että vaatetta on kertynyt. Jos käytännössä jonkun vaatteen jaksaa pestä kolme kertaa vuodessa niin on aika selvää että se tuskin päätyy viikoittain tai edes kuukausittain päälle. Ja se taas on tarkoittanut sitä että siinä samassa suhteessa sitten tarvitaan sitä pesukonekelpoista rytkyä tilalle.
Mutta voi kuulkaas! Olen nähnyt valon! Olin jokin aika sitten rintaliivikaupoilla ja siiinä kassalla jälleen myyjä muistutteli käsinpesusta. Sanoin että no olen pessytkin käsin mutta totuuden nimissä kai on myönnettävä että joskus liivit makaavat pyykkikorissa viikkotolkulla odottaen sitä hetkeä että saan tämän suuren työn tehdyksi. Myyjä kertoi sitten vinkin, joka myöhemmin on muuttanut täysin maailmankatsomukseni käsinpesuun liittyen.
Vinkki on yksinkertainen: vaate pestään heti seuraavan suihkun yhteydessä eli siis sinne suihkuun voi esimerkiksi mennä ne rintaliivit päällä. Sitten vain käydään palasaippualla läpi hikistyvimmät kohdat kuten kupin alareunat ja kainalot, liivit pois päältä, huuhtelu suihkun alla ja esimerkiksi suihkuverhotangon päälle kuivumaan. NEROKASTA!!
Olen tämän neuvon jälkeen ilman inhoa pessyt saman tien rintaliivit. Lisäksi olen hypännyt viileähköön suihkuun villapaita päällä kainalot saippuassa. Neuleesta sitten vain vaahdot pois huuhtelulla ja normaalisti tasolle kuivumaan. Seuraavana päivänä neule on jo käyttövalmis tai valmis viikattavaksi takaisin kaappiin. Aivan törkeän helppoa eikä koskaan enää tarvitse murehtia sitä kasvavaa käsinpesukasaa!
Kiitos siis elämäni mullistamisesta, sinä nerokas rintaliivimyyjä.